Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETBanorët për problemet e tyre i ankohen kandidates PD dhe jo kryebashkiakes...

Banorët për problemet e tyre i ankohen kandidates PD dhe jo kryebashkiakes Patosit (foto e vidio)

Patos – 600 familje në Grizë Lënginas probleme me kolektorin e ujrave të zeza, rrugët e pa shtruara dhe shkollës që mbylli bashkia një vit më parë po i vidhen kangjellellat rrethuese të objektit.

Problemet sociale të afro 600 familjeve në lagjen Grizë Lënginas nuk kanë të mbaruar. Rrugët e brendëshme të lagjeve janë gjithë gropa, kolektori kryesor ku shkarkohen të gjitha ujrat e zeza të lagjeve të qytetit Patos kalojnë përmes lagjen , ndërkohë që edhe vetë banorët e kësaj lagje nuk kanë kanalizime për ujrat e zeza.

Janë ankuar me dhjetra e dhjetra herë pasi e kanë problemin kryesor jetik si në verë dhe në dimër por asnjëherë qeverisjet vendore socialiste nuk kanë vënë dorë, ai është i pa mbuluar e sistemuar dhe në kohë virozash është burim infeksionesh per banorët e lagjes

Banorët pohojnë faktin se afro një vit më parë bashkia Patos u mbylli shkollë nëntë vjeçare duke premtuar rikonstruksionin e saj dhe vënien në funksion sa më parë për nxenësit dhe fëmijët e kopështit. Shkolla është lënë më mështirë të fatit, punime nuk kan nisur dhe po i vidhen kangjellat rrethuese për skrap

Shqetësimet e tyre banorët e kësaj lagje i ngritën edhe në takimin që pati një ditë me ta kandidatia e PD dega Patos për kreun e kësaj bashkie , mjekia Sofia Alushaj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME