Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTTenton të mbysë të fejuarën, arrestohet ylli i Huston Rocket Kevin Porter...

Tenton të mbysë të fejuarën, arrestohet ylli i Huston Rocket Kevin Porter Jr

Kevin Porter Jr., mbrojtësi i Houston Rockets në NBA, u arrestua në Nju Jork për dhunë në familje ndaj të dashurës së tij Kysre Gondrezick. Gruaja, një ish-lojtare e Wnba, ka pësuar një prerje në fytyrë dhe një frakturë vertebrale. Përvec kësaj, shenja të shumta në qafë tregojnë përpjekjen e basketbollistit për ta mbytur. Lojtari u kap nga policia dhe aktualisht është nën hetim, pasi ka paguar 750 mijë dollarë garanci. Vajza, e mërzitur nga kthimi shumë vonë i lojtarit në hotel, e ka lënë atë jashtë, duke mbyllur dhomën nga brenda. Me ndihmën e një punonjësi, Porter Jr. arriti të futej brenda dhe filloi sulmin.

Houston Rockets tani dëshirojnë të shkëmbejnë lojtarin dhe thuhet se po kontaktojnë klube të ndryshme për të hyrë në negociata. Sidoqoftë, është shumë e vështirë të gjesh dikë që dëshiron të marrë në dorë kontratën e një lojtari kaq problematik. Në fakt, ai nuk është i huaj për akte shumë të rënda. Në të kaluarën ai nisi një sherr në dhomat e zhveshjes me Menaxherin e Përgjithshëm të Cavaliers Altman. E përsëri, në Cleveland, Porter Jr. u ndalua për armëmbajtje pa leje. Te Rockets ai goditi me sende të forta në drejtim të ndihmës trajnerit John Lucas. Komisioneri i NBA, Adam Silver komentoi: “Akuzat janë të tmerrshme, nuk ka dyshim për këtë. Por unë nuk di asgjë tjetër përveç asaj që kam lexuar. Ne nuk jemi në sezon, kështu që kemi pak kohë për të vendosur nëse ai duhet të shkojë në grumbullim apo jo”.

KONTRATA 82 MILIONË DOLLARË

Aktualisht ai ka një kontratë 82.5 milionë dollarë për 4 vite, por vetëm 15 prej tyre janë të garantuara. Sidoqoftë, karriera në NBA është në rrezik shumë të madh. Liga po reagon fort në raste të ngjashme dhe mund t’i imponojë një skualifikim shumë të gjatë lojtarit. Përveç drejtësisë sportive, është e qartë se do të ketë drejtësi të zakonshme, e cila mund të jetë shumë më e vështirë për të. Mundësia e fundit e Rockets do të ishte heqja e lojtarit nga lista, gjë që do të bënte që skuadra të humbiste shumë para. Por ndoshta do të ishte mënyra e vetme për ta hequr qafe atë, duke qenë se ka shumë pak, ose aspak, skuadra të interesuara. Lojtari do të dalë në gjyq më 16 tetor.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME