Thursday, March 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIZuckerberg si Musk, shkarkon mbi 11 mijë punonjës të Facebook

Zuckerberg si Musk, shkarkon mbi 11 mijë punonjës të Facebook

Kompania Meta, që zotëron rrjetet sociale Facebook, Instagram dhe WhatsApp, ka njoftuar se do të shkurtojë 13% të fuqisë punëtore.

Në total, 11,000 punonjës do të pushohen nga puna nga 87,000 njerëz që punojnë për kompaninë në mbarë botën.

Në një deklaratë, shefi ekzekutiv i Meta, Mark Zuckerberg tha se shkurtimet ishin “disa nga ndryshimet më të vështira që kemi bërë në historinë e Metës”.

Lajmi vjen pas pushimeve të mëdha nga puna në Twitter, pas blerjes nga Elon Musk, i cili shkurtoi rreth gjysmën e stafit të tij (37000) dhe firmave të tjera të teknologjisë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: