Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIAksionarët e Twitter miratojnë marrëveshjen me Elon Musk

Aksionarët e Twitter miratojnë marrëveshjen me Elon Musk

Aksionarët e Twitter kanë miratuar një marrëveshje me Elon Musk për të blerë kompaninë për 44 miliardë dollarë.Vendimi u mor në një konferencë me investitorët nga selia e kompanisë në San Francisko.

Kjo do të thotë se Twitter tani do të përpiqet të detyrojë Elon Musk të blejë kompaninë.Në prill, ata ranë dakord për shitjen,por marrëveshja nuk u arrit pas akuzave të Musk. Themeluesi i SpaceX  deklaroi se ai ishte mashtruar në lidhje me numrin e llogarive të spam dhe bot në platformë. Ai u shpreh se nuk dëshironte të blinte më kompaninë në maj.

Platforma e mediave sociale  thotë se më pak se 5% e përdoruesve të saj aktivë të përditshëm janë robotë. Musk argumenton se mund të jetë shumë herë më i lartë. Të dy do të takohen përpara një gjykate shtetërore të Delaware në tetor. Gjatë seancës, një gjyqtar do të vendosë nëse ai duhet të blejë apo jo kompaninë.

Pak përpara vendimit të aksionarëve, informatori i Twitter, Pieter Zatko ishte në Uashington. Ai  dëshmoi  para Komisionit Gjyqësor të Senatit për të metat e supozuara të sigurisë. Pieter u tha ligjvënësve amerikanë se firma po “mashtronte publikun” se sa e sigurt është platforma. Javën e kaluar, një gjykatës tha se avokatët e Musk do të lejohen të përdorin dëshminë e sinjalizuesit në Twitter në gjykatë.

Përktheu: Lapsi.al
Marrë nga BBC

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME