Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREAktori i "Parasite" Lee Sun-kyun kryen vetëvrasje

Aktori i “Parasite” Lee Sun-kyun kryen vetëvrasje

Ai është marrë në pyetje për një rast droge

Aktori i Koresë së Jugut Lee Sun-kyun, i famshëm për rolin e tij në filmin fitues të Oskarit të vitit 2020, Parasite, është gjetur i vdekur dhe autoritetet besojnë se ai kreu vetëvrasje, njoftoi sot agjencia kombëtare e lajmeve e Koresë së Jugut, Yonhap.

Aktori 48-vjeçar u gjet i vdekur brenda një makine në qendër të kryeqytetit Seul, raportoi Yonhap, duke cituar policinë.

Lee Sun-kyun po përballej me një hetim policor pasi dyshohej se kishte përdorur kanabis dhe substanca të tjera psikoaktive.

Skandali dëmtoi imazhin e tij si një aktor i suksesshëm, duke e privuar atë nga paraqitjet televizive dhe kontratat reklamuese, sipas disa mediave të Koresë së Jugut.

Me Parazitët ai ishte një hit i madh, duke luajtur rolin e babait të një familjeje të pasur që mashtrohet nga një familje e varfër për të siguruar punë.

Në filmin e tij të fundit, të titulluar Gjumë, ai luan rolin e një burri që ecën në gjumë, i cili terrorizon gruan e tij. Ai u prezantua jashtë konkurrencës në Festivalin e Filmit në Kanë.

Ai foli me gazetarët dhe kamerat në fund të tetorit pasi u mor në pyetje në një stacion policie në qytetin Incheon, afër Seulit.

“Kërkoj sinqerisht falje që kam zhgënjyer kaq shumë njerëz duke u përfshirë në një incident kaq të pakëndshëm”, tha ai.

“Më vjen keq për familjen time, e cila po përjeton kaq shumë dhimbje tani (…) Edhe një herë, sinqerisht u kërkoj falje të gjithëve,” shtoi ai.

Ligjet e drogës në Korenë e Jugut janë drakoniane.

Presidenti Yoon Seok-geil në fillim të këtij viti bëri thirrje për masa edhe më të ashpra për të eliminuar trafikun e drogës – në një vend ku shitja e kanabisit mbart një dënim të përjetshëm.

Është tregues se dënimet me burg janë parashikuar edhe për ata që kthehen në Korenë e Jugut pasi kanë konsumuar kanabis në vendet e huaja ku është i ligjshëm.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME