Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETArrestohet një person i dyshuar për spiunazh në Kosovë

Arrestohet një person i dyshuar për spiunazh në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës bëri të ditur se më 26 qershor është arrestuar një person, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale “spiunazhi”. Sipas njoftimit, A.V, u arrestua mbrëmjen e së mërkurës në rajonin e Mitrovicës. Prokuroria Speciale tha se arrestimi u bë pas hetimeve disamujore që u kryen në bashkëpunim me Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë dhe Policinë e Kosovës.

“I njëjti me aktvendim të Prokurorit të Shtetit nga Prokuroria Speciale është ndaluar prej 48 orësh dhe për momentin nga Policia e Kosovës janë duke u kryer bastisje në banesën e të dyshuarit”, u tha në njoftim. Arrestimi i këtij personi të dyshuar për spiunazh, vjen pasi më 5 qershor në Ferizaj u arrestuan dy persona të dyshuar po për spiunazh.

Ndaj B.SH dhe M.Q të cilëve është shqiptuar masa e paraburgimit prej një muaji. Pas arrestimit të tyre, mediat lokale në Kosovë raportuan se personat e arrestuar dyshohet se kanë spiunuar për Agjencinë Serbe të Sigurisë dhe Informacionit (BIA). Por, BIA-ja tha se e mohon “çdo lidhje me personat e arrestuar në Kosovë”. /Marrë nga Radio Evropa e Lirë

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME