Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTABE: Javën e ardhshme prezantimi i paketës së 12-të të sanksioneve kundër...

BE: Javën e ardhshme prezantimi i paketës së 12-të të sanksioneve kundër Rusisë

“Sanksionet e reja do të përfshijnë deri në 100 persona të rinj, si dhe ndalime të reja të importit dhe eksportit”, tha Ursula von der Leyen, ndër të tjera.

Paketa e dymbëdhjetë e sanksioneve kundër Rusisë pritet të shpallet nga Komisioni javën e ardhshme, siç deklaroi kryetarja e Komisionit, Ursula von der Leyen, duke folur në Parlamentin ukrainas.

” Sanksionet e reja do të përfshijnë deri në 100 fytyra të reja, ndalime të reja importi dhe eksporti, veprime për të forcuar tavanin e çmimit të naftës dhe masa të ashpra ndaj kompanive të vendeve të treta që anashkalojnë sanksionet,” theksoi Ursula von der Leyen . Ai gjithashtu theksoi se presioni ndaj Rusisë do të vazhdojë.

Presidenti i Komisionit nënvizoi se Ukraina po vazhdon me ” reforma të thella “, ndërkohë që po zhvillohet një luftë ” në shkallë të plotë ” .

“ Ne do të vazhdojmë të ofrojmë të gjithë mbështetjen teknike dhe politike që ju nevojitet. Jam i bindur se ju mund të arrini qëllimin tuaj ambicioz: të merrni vendimin historik për të nisur procesin e negociatave të anëtarësimit tashmë këtë vit ”, tha ai. Në fund ai theksoi se “ qëllimi është vërtet i arritshëm ”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME