Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETBien lindjet, as një mijë në një vit/ Gjonekologu Brahimaj: Materniteti do...

Bien lindjet, as një mijë në një vit/ Gjonekologu Brahimaj: Materniteti do rikonstruksion, një pjesë po lindin në Tiranë

Fier – Bie ndjeshëm nunri i lindjeve në maternitetin e Fierit, as një mijë lindje në vit. Mjeku gjinekolog Besnik Brahimaj tregon shkaqet: Gjendja e vështirë ekonomike, emigracioni, duhet maternitetit bashkëkohor, janë ndër arsyet kryesore.

Ka rënë ndjeshëm numuri i lindjeve në maternitetin e Fierit. Lajmin e konfirmon mjeku gjinekolog por njëkohësisht dhe President i Urdhërit të Mjekut për Qarkun Fier Besnik Brahimaj i cili ka pohuar se: Nga 5 mijë lindje në 1990  ka shkuar në 1 mije lindje në vit.
Për tre vitet e fundit mjeku gjinrkolog jep statistikat,
2020   1342 lindje
2021  1184  lindje
2022  1038  lindje
2023 deri tani 735

Arsyet sipas mjekut gjinekolog janë emigracioni,  gjendja ekonomike e dobët. Por mjeku pohonë se dikur numuri i lindjeve në zonat rurale ka qënë më i madh se sa në qytet ndërsa tani janë njësojë, por komuniteti romë është ai që ka lindjet më të mëdha.

Mjeku gjinekolog Besnik Brahimaj pohon qart se ka lindur nevoja për rikonstruksion total të maternitetit në Fier sepse po shkojne te lindin edhe ne TR, në maternitete private apo shtetëror. Stafin e kemi të shkëlqyer dhe profesionist për lindje normale por dhe me operacione nga më të vështirat. Kushtet jo, nuk i kemi , materniteti eshte mbi 50 vjeçar. Nëse bëhet kjo jam i sigurtë se do rritet numuri i lindjeve.

Rritja ekonimike, kthini i emigranteve , kushtet ne maternitet, janë tre arsyet që nëse arrihet që të bëhen sigurishtë do të rritet numri i lindjeve, ka përfunduar mjeku gjinekolog Besnik Brahimaj

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME