Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREBritani e Madhe, për herë të parë një vaksinë e personalizuar

Britani e Madhe, për herë të parë një vaksinë e personalizuar

Një test i rëndësishëm i vaksinës së parë të personalizuar të mRNA në botë, kundër formës më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës, melanomës, është duke u zhvilluar tani në BM, sipas BBC.

Steve Young, 52 vjeç, nga Stevenage, Herts, i cili kishte një rritje melanoma nga skalpi i tij gushtin e kaluar, është një nga pacientët e parë që provoi vaksinën.
Ai është krijuar për të ndihmuar sistemin e tij imunitar të njohë dhe të fshijë çdo qelizë kanceroze të mbetur.

Dhe shpresohet se kjo do të thotë se kanceri i tij nuk do të kthehet.

Ilaçi, mRNA-4157 (V940), përdor të njëjtën teknologji si vaksinat aktuale të Covid-19 dhe po testohet në provat e fazës së tretë të fazës së fundit.

Mjekët e Kolegjit Universitar të Londrës (UCLH) po e japin atë së bashku me një ilaç tjetër, pembrolizumab ose keytruda, që gjithashtu ndihmon sistemin imunitar të vrasë qelizat e kancerit.

Trajtimi i kombinuar, i bërë nga ”Moderna” dhe ”Merck Sharp & Dohme” (MSD), nuk është ende i disponueshëm në mënyrë rutinore në NHS, jashtë provave klinike.

Ekspertët në disa vende të tjera, përfshirë Australinë, po e provojnë gjithashtu te pacientët, për të mbledhur më shumë prova dhe për të parë nëse duhet të përhapet më gjerësisht.

Vaksina është e personalizuar, që do të thotë se përbërja e saj ndryshohet për t’iu përshtatur pacientit individual.

Është krijuar për të përputhur me nënshkrimin gjenetik unik të tumorit të vetë pacientit dhe funksionon duke udhëzuar trupin të prodhojë proteina ose antitrupa që sulmojnë shënuesit ose antigjenet që gjenden vetëm në ato qeliza kanceroze.

Mjekja Heather Shaw, tha se ilaçi kishte potencialin për të kuruar njerëzit me melanoma dhe ishte duke u testuar në kancere të tjera – tumoret e mushkërive, fshikëzës dhe veshkave.

“Kjo është një nga gjërat më emocionuese që kemi parë në një kohë vërtet të gjatë”, tha ajo.

“Është krijuar absolutisht me porosi për pacientin dhe nuk mund t’ia jepni këtë pacientit tjetër në linjë, sepse nuk do të prisnit që të funksiononte. Është vërtetë e personalizuar. Këto gjëra janë jashtëzakonisht teknike dhe të krijuara mirë për pacientin”, thekson ajo.

Young kishte një gungë në kokën e tij për shumë vite përpara se të kuptonte se rritja ishte kancer.

Ai tha se diagnostifikimi ishte një “tronditje e madhe”.

”Babai im vdiq nga emfizema kur ishte 57 vjeç dhe unë në fakt mendova do të vdes më i ri se babai im”, thekson ai.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME