Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORECeline Dion/ Video tronditëse që tregon dhimbjen mes aventurës së saj shëndetësore

Celine Dion/ Video tronditëse që tregon dhimbjen mes aventurës së saj shëndetësore

Një fragment nga një krizë 10-minutëshe që këngëtarja kaloi në mes të aventurës së saj shëndetësore u shfaq në dokumentarin që përshkruan betejën e saj me Sindromën e Njeriut të Sikletshëm.

Celine Dion ndan përvojën e saj të dhimbshme të betejës së saj me Sindromën e Njeriut të Vështirë dhe nuk heziton të publikojë pamjet e krizës së saj në dokumentarin përkatës.
Duke qarë nga dhimbja dhe e paaftë për të kontrolluar trupin e saj, ylli 56-vjeçar duron një krizë torturuese dhjetë minutëshe në skenat e reja të transmetuara në ” I Am: Celine Dion ” të Amazon Prime .
Këngëtarja duket se po shembet teksa profesionistët mjekësorë përpiqen dëshpërimisht të lehtësojnë spazmat e saj të dhimbshme të muskujve. Në të njëjtën kohë, me lejen e saj, një ekip televiziv filmon sa më sipër.

Siç tregon video, asaj i jepet një spraj me ilaçe për hundë, i cili përdoret zakonisht për të trajtuar efektet e krizave të shumta te njerëzit me këtë çrregullim neurologjik.
Më 23 maj, kur u publikua traileri zyrtar i “I Am: Celine Dion”, Amazon Prime prezantoi një dokumentar biografik premtues rreth sprovave me të cilat ajo është përballur vitet e fundit, veçanërisht Sindroma e Personit të ngurtë) me të cilën ajo është diagnostikuar. Klipi Prime tregon mega yllin pasi publiku i saj nuk e ka parë kurrë më parë. Fillon me pamjet e hapave të saj të parë në këngë dhe përfundon në ditët e sotme. Celine Dion flet para kamerës me lot në sy.

“ Zëri im është dirigjenti i jetës sime”, dëgjohet duke thënë Dion në traileri. “Kur zëri të sjell gëzim, ti je versioni më i mirë i vetes. Më duhet instrumenti im muzikor,” shtoi ajo, pasuar nga një kujtesë e shkurtër e ditës që Dion njoftoi se ishte diagnostikuar me çrregullimin e rrallë neurologjik.
“E shoh jetën time dhe e dua çdo pjesë të saj”, vazhdoi ajo në trailerin përpara se të thoshte më vonë me lot në sy: “Nuk është e vështirë të bësh një shfaqje. Është e vështirë ta anulosh atë”.

Kamera e dokumentarit ka kapur disa nga momentet më të vështira të Dionit në të kaluarën, disa prej të cilave janë përfshirë në trailer. Ndërsa për betejën e saj me sindromën thotë: “Punoj shumë çdo ditë”, në trailer shfaqen edhe pamjet e këngëtares duke bërë ushtrime. Klipi përgatit shikuesit të shohin yllin e madh në momente kolapsi psikologjik dhe fizik. “Më mungon shumë bota, më mungon”, rrëfen duke qarë këngëtarja e madhe. “Nëse nuk mund të vrapoj, do të eci dhe nëse nuk mund të eci, do të zvarritem. Nuk do të ndalem”, përfundoi ajo.

Në dhjetor 2022, Dion iu drejtua fansave të saj me lot në sy, duke thënë se sëmundja që ka është e pashërueshme dhe e ka detyruar të anulojë turneun evropian. Më konkretisht, bëhet fjalë për Courage World Tour, ku u anuluan tetë koncerte të planifikuara për verën e vitit 2023 (përfshirë edhe koncertin e saj në Greqi më 9 qershor 2023).

Mesazhi i Dionit për fansat e saj

“Përshëndetje të gjithëve, më vjen keq që m’u desh kaq shumë kohë që të kthehem tek ju. Më mungon shumë të gjithëve dhe mezi pres të jem në skenë dhe të flas personalisht me ju. Siç e dini, unë kam qenë gjithmonë një libër i hapur dhe nuk kam qenë gati të them asgjë më parë, por jam gati tani. Kam kohë që merrem me probleme shëndetësore dhe e kam pasur shumë të vështirë të përballoj sfidat e mia dhe të flas për gjithçka që kam kaluar. Kohët e fundit u diagnostikova me një çrregullim neurologjik shumë të rrallë të quajtur Sindroma e Njeriut të Sikletshëm që prek 1/1,000,000.

Ndërsa ne ende po mësojmë për këtë gjendje të rrallë, tani e dimë se kjo është ajo që po shkakton të gjitha krizat që kam pasur. Fatkeqësisht, këto spazma prekin çdo aspekt të jetës sime të përditshme, duke shkaktuar ndonjëherë vështirësi në ecje dhe duke më penguar të përdor kordat e mia vokale për të kënduar si dikur.

Më dhemb t’ju them sot se kjo do të thotë se nuk do të jem gati të rifilloj turneun tim evropian në shkurt. Unë kam një ekip të madh mjekësh që punojnë me mua për të më ndihmuar të përmirësohem dhe fëmijët e mi të çmuar që më mbështesin dhe më ndihmojnë. Unë jam duke punuar shumë me terapistin tim çdo ditë për të ndërtuar forcën dhe aftësinë time për të performuar përsëri, por duhet të pranoj se ka qenë një luftë. Gjithçka që di është se të kënduarit është ajo që kam bërë gjatë gjithë jetës sime dhe është ajo që më pëlqen të bëj më shumë.

Më mungon shumë, më mungon t’ju shoh të gjithëve në skenë, gjithmonë jap 100% kur bëj shfaqjen time, por situata ime tani nuk më lejon t’jua jap tani. Për t’u rikthyer me ju, nuk kam zgjidhje tjetër veçse të fokusohem në shëndetin tim tani dhe shpresoj se jam në rrugën e rikuperimit. Ky është fokusi im dhe po bëj gjithçka që mundem për t’u rikuperuar”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME