Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETÇfarë ndodh nëse hamë fruta para çdo vakti

Çfarë ndodh nëse hamë fruta para çdo vakti

Gjatë periudhës së verës dhe temperaturave të larta, ushqimi i lehtë dhe freskues është zgjedhja jonë e parë. Pastaj hamë më shumë fruta dhe fruta e perime të stinës dhe ndihemi më mirë, më energjikë dhe më të shëndetshëm.

Të gjithë e dimë se frutat janë një pjesë e rëndësishme e dietës. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave, mineraleve, antioksidantëve dhe fibrave, të cilat, nga pikëpamja ushqyese, janë të nevojshme për funksionimin normal të trupit dhe mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Megjithatë, ka debate se kur dhe si duhet të konsumohen frutat për të marrë sa më shumë përfitime.

Udhëzuesit për një dietë të shëndetshme janë plot me këshilla se duhet të hamë fruta vetëm me stomakun bosh, në mënyrë që të marrim sa më shumë lëndë ushqyese dhe të fillojmë sistemin tonë të tretjes. Gjithashtu, ngrënia e frutave pas vaktit shkakton fermentim dhe frutat pas vaktit janë jashtëzakonisht të vështira për t’u tretur.

Kur duhet të hamë fruta?

Megjithatë, hulumtimet kanë treguar se kjo nuk është e vërtetë. Siç shpjegon Healthline, sistemi tretës është krijuar për të thithur sa më shumë lëndë ushqyese nga ushqimi dhe është gjithmonë gati për t’u përdorur.

Koha e ditës nuk mund të ndikojë në vlerën ushqyese të një ushqimi të caktuar. Megjithatë, duhet t’i kushtojmë më shumë vëmendje mënyrës sesi ushqehemi. Nëse e hamë ushqimin shumë shpejt, trupi ynë do të ketë probleme me tretjen e asaj që kemi ngrënë, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një frutë apo një fetë pice.

Edhe pse nuk ka një orar të caktuar se kur duhet të hamë fruta, rekomandohen katër porcione në ditë. Lajmi i mirë është se këtu përfshihen ëmbëlsirat me fruta, të cilat i adhurojmë gjatë muajve të verës, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Për ata që duan të humbin peshë, do të ishte mirë të konsumojnë fruta para çdo vakti. Fibrat që gjenden te frutat veprojnë si një lloj i veçantë karbohidratesh, nga të cilat nuk thithim kalori, por na mbajnë të ngopur. Me fjalë të tjera, frutat do të na ngopin, kështu që do të hamë më pak ushqime të padëshiruara.

Mjedra, manaferra, frutat e pasionit dhe shega do t’ju ndihmojnë më së miri të humbni peshë, thonë dietologët.

Me siguri e keni parë të paktën një herë në rrjetet sociale shprehjen “ha ylberin”. Kjo këshillë në Instagram vlerësohet nga shumë ekspertë, sepse përbërësit ushqyes që i japin frutit ngjyrën e tij janë në fakt antioksidantë dhe dihet se luftojnë kundër radikalëve të lirë dhe reduktojnë inflamacionin në trup.

Nëse ndjeni se trupi juaj e ka të vështirë t’i zbërthejë frutat, më së miri do të ishte t’i zieni, në mënyrë që të ‘zbuten’ fibrat në të dhe që tretja juaj të funksionojë më mirë, thotë dietologia Keri Gabriel.

Frutat e verës të stinës, si shalqiri, janë alternativa më e mirë për hidratim dhe në të njëjtën kohë furnizimin e organizmit me vitamina dhe minerale.

 Është interesante se një filxhan shalqi përmban një gotë e gjysmë ujë. Hani shalqi gjatë muajve të verës, sepse përfitimet e marrjes së përditshme të lëngjeve janë të pafundme, thotë Gabriel.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME