Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTTelekamera në dhomat e zhveshjes në Katar

Telekamera në dhomat e zhveshjes në Katar

Për edicionin e 22-të të kampionatit botëror të futbollit, skenari dimëror nuk do të jetë e vetmja risi. Në fakt, FIFA po punon për detajet përfundimtare të kompeticionit në të cilat po shfaqen risi të tjera: kamera në dhomat e zhveshjes së stadiumeve, konferenca për shtyp të gjitha në një vend dhe asnjë xhiro zbulimi të fushës një ditë para ndeshjes.

E para është një risi televizive që do të lejojë që imazhet e kapura në dhomat e zhveshjes të transmetohen drejtpërdrejt ose edhe më pas gjatë ndeshjeve.

Risia e dytë është gazetareske dhe do të ketë të bëjë me konferencat për shtyp një ditë para ndeshjes, të cilat duhet të zhvillohen të gjitha në Qendrën Kombëtare të Konventave të Katarit.

Në fund, një vendim për të mbrojtur fushat e lojës: skuadrat nuk do të mund të kryejnë njohjen e stadiumeve, si zakonisht, një ditë para ndeshjeve. Kombëtaret do të zbulojnë stadiumet vetëm në ditën e ndeshjes dhe duhet të stërviten në terrenin e tyre stërvitor edhe në prag të ndeshjes.

Ndërsa pothuajse gjithçka është gati për Katar 2022, Federata Botërore e Futbollit po shqyrton ndryshimin e formatit të turneut për Kupën e Botës 2026. United 2026 do të zhvillohet nga 25 maji deri më 5 korrik në tre vende, përkatësisht Shtetet e Bashkuara (11 qytete), Meksikë (3 qytete) dhe Kanada (2 qytete), për një total prej 16 qytetesh dhe do të jetë edicioni i parë i Kupës së Botës me 48 ekipe pjesëmarrëse.

Ekipet kombëtare duhet të ndahen në 16 grupe me nga tre skuadra, por organizatorët dyshojnë se kjo formë mund të çojë në marrëveshje jozyrtare në ndeshjet e fundit për të siguruar që të dy sfiduesit të vazhdojnë rrugën e tyre në turne.

Sipas The Sun, ndër alternativat e mundshme për të shmangur trukimet e ndeshjeve është hipoteza e goditjes së penalltive për një pikë shtesë pas ndeshjeve të grupit që mbyllet me pikë të barabarta. Ose po mendojnë t’i ndajnë skuadrat në 12 grupe me nga katër kombëtare për fazën fillestare, me dy të parat në secilin grup, plus tetë skuadrat e para të vendit të tretë, të renditura në fazën eliminatore.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME