Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEMbretëresha Elizabeth i “dorëzon” detyrat e saj Princ Charles

Mbretëresha Elizabeth i “dorëzon” detyrat e saj Princ Charles

Mbretëresha Elizabeth nuk është në gjendje të mirë shëndetësore dhe për këtë Elizabeth po “dorëzon” shumë nga detyrat e saj.

Së fundmi, lista zyrtare e punëve të monarkes britanike ka ndryshuar për herë të parë në më shumë se një dekadë.

Sipas “The Telegraph”, roli i Mbretëreshës u rishkrua nga Buckingham Palace në raportin vjetor të pallatit dhe shumë detyra që ajo “duhet të përmbushë” si monarke u hoqën. Ato detyra dikur ishin një listë me 13 pika, si për shembull përfshijnë “pritjen dhe kryerjen e vizitave shtetërore” dhe “takimin me Kryeministrin”, por tani raporti thjesht vë në dukje se roli i saj “përfshin një sërë detyrash parlamentare dhe diplomatike”. Në veçanti, në vend që të bëjë vizita shtetërore, ajo tani thjesht “pret” krerët e tjerë të shtetit.

Telegrafi gjithashtu vë në dukje se “orari i detyrave të Mbretëreshës” është shtrirë në “vizitat e programit mbretëror” pasi “Mbretëresha mbështetet shumë nga anëtarët e tjerë të familjes mbretërore që kryejnë detyra zyrtare në emër të Madhërisë së Saj”. Këto ndryshime vijnë mes problemeve të lëvizshmërisë së Mbretëreshës teksa Princi Charles po merr më shumë nga përgjegjësitë e saj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME