Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

CIGARE NË KIEV

Nga Ben Blushi-Kjo vajzë ishte ulur në një nga stolat e Kievit në mes të qershorit.

Ajo ishte vetëm dhe dukej sikur nuk priste asnjeri. Cigarja ishte i vetmi mik i saj.

Kur e fotografova qeshi dhe nxorri më shumë tym. Ajo kishte qejf që unë ta fotografoja,a thua se donte që njerëzit jashtë Ukrainës të binden se aty jeta vazhdon normalisht se pihet cigare dhe vetmia nuk është e dhimbshme.

Kjo foto është një nga 68 fotot e një eksozite që arrita të realizoj gjatë 10 orëve qëndrimi të shpejtë në Kiev dhe rrethinat e tij.

Kjo ekspozitë ka dy pamje.

Një pjesë fotosh janë shkrepur mbi gërrmadhat që ka lënë lufta në qytete të bombarduara si Irpin apo Borodyanka, kurse pjesa tjetër tregojnë jetëm e përditshme dhe normale të Kievit.

Kjo foto është njëra prej tyre.

Unë e quajta një Cigare në Kiev. Në fakt duhet ta quaja Tym në Kiev, por me siguri do keqkuptohesha.

Tymi i cigares është më i bukur se tymi i luftës.

Dhe natyrisht vret më pak.

Meqë ra fjala,ekspozita ime “Ukraina në 10 orë “, do jetë e hapur cdo ditë deri në datën 30 shtator, në mjediset e COD, në Tiranë.

Aty nuk lejohet cigarja. Një arsye më shumë për të ardhur.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME