Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIDisa shkurtime të produkteve, janë cituar nga faqja Informative e Internetit

Disa shkurtime të produkteve, janë cituar nga faqja Informative e Internetit

Midis tyre do të ishte versioni i parë i syzeve të realitetit të shtuar, që pritet në vitin 2024 dhe versioni i ri i Portalit, linja e altoparlantëve inteligjentë tashmë në treg dhe konkurrentët e Amazon Echo, i cili do të bëhej një produkt për kompanitë dhe jo më për konsumatorët.

Një zonë, ajo e përdorimit profesional, të cilën Meta do ta kishte zgjedhur edhe për gjeneratën e parë të syzeve AR, e cila do të pasohej më pas nga pasardhësit me emrin e koduar Artemis, për t’u hedhur në treg jo para fundit të vitit 2024.
Ndryshimet në politikat e zhvillimit të Reality Labs vijnë në një moment delikat për Metën. Gjiganti amerikan në fakt po përballet me një ngadalësim të rritjes së të ardhurave, gjë që ka bërë që kompania të bllokojë punësimin në disa divizione. Nëse zhvillimi i syzeve parashikon një rrugë më komplekse finalizimi, siç tregohet edhe nga rasti i Apple, i cili megjithë thashethemet e shumta rreth softuerit dhe harduerit nuk ka paraqitur ende asgjë, zvogëlimi i Portalit sugjeron gjysmën e dështimit pas nisjes së altoparlant me ekran me prekje dhe Alexa. Portali është përballur me një rrugë të vështirë që kur mbërriti në 2018, duke qëndruar gjithmonë një hap prapa zgjidhjeve të Amazon dhe Google.

Vendimi i Metës për ta tregtuar atë vetëm si një produkt korporativ është në përputhje me përpjekjet e fundit të grupit për promovimin e produkteve dhe shërbimeve të tij edhe për punë në distancë, duke pasur parasysh përputhshmërinë e altoparlantit inteligjent me platforma të tilla si Zoom dhe Microsoft Teams.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME