Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETEnde i ndezur zjarri në pyllin e Pishporos (vidio)

Ende i ndezur zjarri në pyllin e Pishporos (vidio)

Fier – Vazhdon edhe mengjesin e kesaj te enjteje operacioni per shuarjen e vatrave te zjarrit ne pyllin me pisha ne Pishporo te Fierit.

Zjarri i riaktivizuar  mesditen e djeshme u perhap me shpejtesi duke perfshire nje siperfaqe te konsiderueshme me pisha ne zonen e mbrojtur.

Sipas prefektit Lefter Shehaj nderhyrja nga ajri nuk u realizua  per shkak te erresires , por per shuarjen e flakeve u angazhuan 8 mjete zjarrfikese te Fierit, Lushnjes, Divjakes , Rroskovecit, Albpetrolit , Vlores si dhe forca te armatosura te repartit te Poshnjes.

Pergjate gjithe nates ne zonen e dendur te pyllezuar eshte nderhyre edhe duke prere disa pisha ne menyre qe te lejohej nderhyrja e mjeteve zjarrfikese te cilat ben te mundur dhe neutralizimin e nje perimetri te konsiderueshem te zjarrit.

Aktualisht ne pyllin e Pishporos ndodhen 3 mjete zjarrfikese, 18 efektive, dhe 40 forca te ushtrise te cilat po punojne per venien nen kontroll te plote te gjithe sipefaqes se perfshire nga flaket .

Zjarri në pyllin e Pishporos

Kujtojme se 4 dite me pare ne kete zone zjarri pershkoi nje siperfaqe prej 280 ha , u dogjen dy stane, si dhe nje magazine e braktisur.

Nderkohe zjarri i djeshem fatmiresisht ishte larg zones se banuar duke mos sjell asnje rrezik per banesa e biznese qe operojne ne zone.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME