Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETËshtë shëruar pacienti i katërt në histori nga HIV-i

Është shëruar pacienti i katërt në histori nga HIV-i

Një burrë që ka jetuar me HIV që nga vitet 1980 duket se është shëruar – duke shënuar rastin e katërt të tillë, thonë mjekët.

Atij iu dha një transplant i palcës së eshtrave për të trajtuar leukeminë e kancerit të gjakut nga një dhurues që ishte natyralisht rezistent ndaj virusit.

66-vjeçari, i cili nuk dëshiron të identifikohet, ka ndërprerë mjekimin për HIV.

Ai tha se ishte “përtej mirënjohjes” që virusi nuk mund të gjendej më në trupin e tij, shkruan BBC. Burri njihet si pacienti i “Qytetit të Shpresës” pas spitalit ku u trajtua në Duarte, Kaliforni.

Shumë nga miqtë e tij vdiqën nga HIV në epokën përpara se ilaçet antiretrovirale t’u jepnin njerëzve një jetëgjatësi pothuajse normale.

Virusi i mungesës së imunitetit të njeriut (HIV) dëmton sistemin imunitar të trupit. Kjo mund të çojë në AIDS (sindromi i mungesës së imunitetit të fituar) dhe trupi përpiqet të luftojë infeksionin.

Në një deklaratë, burri tha: “Kur u diagnostikova me HIV në 1988, si shumë të tjerë, mendova se ishte një dënim me vdekje. Nuk e kisha menduar kurrë se do të jetoja deri në ditën që nuk do të kisha më HIV”.

Megjithatë, atij nuk iu dha terapia për HIV-in e tij, por sepse iu shfaq leukemi nga kanceri i gjakut në moshën 63-vjeçare. Ekipi mjekësor i burrit vendosi se ai kishte nevojë për një transplant të palcës kockore për të zëvendësuar qelizat e tij kancerogjene të gjakut. Rastësisht, dhuruesi ishte rezistent ndaj HIV.

Virusi hyn në qelizat e bardha të gjakut të trupit tonë duke përdorur një portë mikroskopike

një proteinë e quajtur CCR5. Megjithatë, disa njerëz, duke përfshirë edhe donatorin, kanë mutacione CCR5 që mbyllin derën dhe mbajnë jashtë HIV-in. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME