Wednesday, March 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURË”Eurovision 2023”/ ”Duje” një mesazh për strehën familjare

”Eurovision 2023”/ ”Duje” një mesazh për strehën familjare

Shqipërinë në “Eurovision Song Contest 2023”, do ta përfaqësojë për herë të parë një familje, dhe për herë të tretë artistë nga Kosova.

Albina Kelmendi dhe familja e saj, me këngën “Duje” fituan zemrat e publikut, të cilët me votën e tyre vendosën që kjo këngë të shkojë në Liverpul të Anglisë, pasi vendi që i takoi e drejta, Ukraina, u tërhoq për arsye sigurie si pasojë e pushtimit të vendit nga Rusia. Familja Kelmendi do të çojë në Eurovision një mesazh të rëndësishëm për ruajtjen e vlerave të familjes dhe dashurisë.

Këngëtarja Elsa Lila, e cila u rikthye në festival pas 25 vitesh, fitoi për herë tretë çmimin e parë, në po kaq pjesëmarrje, me këngën “Evita”, kushtuar vajzës së saj.

Ndërsa Albina Kelmendi mori votat e publikut për performancën e saj me këngën “Duje”, që e këndoi me familjen e saj. Kelmendi fitoi edhe vendin e dytë nga votat e jurisë, ndërsa vendin e tretë e mori grupi “2 Farm” me këngën “Atomike”.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: