Monday, May 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETFabjola Malka, vajza rroskovecare që hap shkollën e parë shqipe në Ferrara...

Fabjola Malka, vajza rroskovecare që hap shkollën e parë shqipe në Ferrara të Italisë

Itali – Është hapur shkolla shqipe në Ferrara të Italisë sipas shembujve të shkollave të tjera në Diasporë, duke filluar me shkollat më të vjetra shqipe në Itali si “Scanderbeg” Parma, në Trentino, Novara, Bassano del Grappa, Padova, Macerata, Asti “Udha e Shkronjave” etj.

Tashmë fëmijët shqiptarë do të mësojnë edhe me tekstet shkollore që dërgoi Qendra e Botimeve për Diasporën në Konsullatën Shqiptare në Milano, në bashkëpunim me Ministrinë e Jashtme dhe Postën Shqiptare.

Kjo arritje e madhe u shoqërua me emocioni dhe gëzimi nga nxënësit, ndërsa kënaqësia vihej re edhe tek stafi i mësuesve dhe tek prindërit shqiptarë, të cilat tani kanë mundësi që fëmijët e tyre t’i shkollojnë edhe në gjuhën amtare.

Iniciatore për hapjen e kësaj shkolle është bërë mësuesja nga fshati Suk i Roskovecit, Fabjola Malka. Ajo jetoj prej vitesh sëbashku me familjen e saj në këtë qytet dhe hapjen e kësaj shkolle e shikon si një arritje dhe ëndërr personale, tashmë të bërë realitet.

“Shkolla e pare Shqipe Ferrara. Nje enderr e bere realitet!Un sogno diventa realtà Faleminderit Luljeta Cobanaj konsullates se Milanos per mbeshtetjen e Grazie Sindaco Elena Rossi”- shkruan Fabjola Malka në profilin e saj në FB.

Programi dhe njoftimi i shkollës

Shkolla e Gjuhes ShqipeOstellato/ Ferrara  hap  kursin  e gjuhes  dhe  Kultures Shqiptare ne bashkepunim me: Lidhjen e Mesuesve te Gjuhes Shqipe  ne Itali

Konsullaten e Pergjithshme te Republikes se Shqiperise ne Milano

Ministrine e Arsimit te Shqiperise dhe Kosoves – Qendren e Botimeve per Diasporen   Nen mbeshtetjen  e

                             Komunes se Ostellatos (FERRARA)

Kursi  do te permbaje leksione te Gjuhes dhe Letersise Shqipe ,te Historise dhe Gjeografise Shqiptare si dhe njohuri te pergjithshme mbi Muziken, Kulturen dhe Zakone  te Tradites Shqiptare

Kursi i drejtohet te gjithe nxenesve te komunitetit shqiptar nga mosha  5 deri ne 16 vjeç.

Leksionet do te zhvillohen ne pershtatje me njohurite gjuhesore te grupmoshave  dhe FALAS  per te gjithe nxenesit. Leksionet do te mbahen nje here ne jave , çdo te shtune nga ora 14.30 deri ne oren 15.30  ne adresen e meposhtme : Piazza della Repubblica ,1   44020 Ostellato / Ferrara

Proçesi mesimor do te zhvillohet nen kujdesin e:

koordinatores pedagogjike dhe didaktike Znj. Mirela Kristo,mesuese e Gjuhes dhe Letersise Shqipe koordinatores organizative Znj. Fabjola Metani , mesuese e Gjuhes dhe Letersise Shqipe .

Per informacione te tjera ne lidhje me mesimin apo  rregjistrimin  mund te na kontaktoni ne adresat  email:fabjolametani3@gmail.com dhe mirelag@hotmail.it Hapja e aktivitetit te kursit do te mbahet me date 25 Mars ne oren 14.30  ne adresen e meposhtme : Piazza della Repibblica ,1 44020  Ostellato –Ferrara

Eshte kenaqesia jone te ndajme me Ju kete aktivitet ,mirepresim pjesemarrjen Tuaj!

Falenderimet tona te perzemerta per  vemendjen qe na kushtoni.

           Me respekt

   mesueset e Gjuhes dhe Kultures Shqiptare

     Mirela Kristo  dhe  Fabjola Metani  

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: