Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIFacebook dhe Instagram mund të ndalohen në Evropë

Facebook dhe Instagram mund të ndalohen në Evropë

Facebook dhe Instagram mund të detyrohen jashtë linje në Evropë pasi një mbikëqyrës irlandez vendosi që kompania e tyre Meta nuk mund të ndajë të dhënat e evropianëve me SHBA.

Nëse bien dakord nga rregullatorët e BE-së, të dy platformat e mediave sociale nuk do të jenë të disponueshme për përdoruesit evropianë këtë verë.

Meta konfirmoi vendimin e rregullatorit të privatësisë së Irlandës, megjithëse nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga The Independent.

“Ky projektvendim, i cili i nënshtrohet shqyrtimit nga Autoritetet Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave, ka të bëjë me një konflikt të ligjit të BE-së dhe SHBA-së, i cili është në proces zgjidhjeje”, tha një zëdhënës i Metës për Politico.

“Ne mirëpresim marrëveshjen BE-SHBA për një kuadër të ri ligjor që do të lejojë transferimin e vazhdueshëm të të dhënave përtej kufijve dhe ne presim që ky kuadër të na lejojë të mbajmë të lidhur familjet, komunitetet dhe ekonomitë.”

Facebook ka më shumë se 300 milionë përdorues aktivë ditorë në Evropë, që përbëjnë më shumë se 10 për qind të të gjithë përdoruesve në mbarë botën.Ekziston një përqindje edhe më e lartë e përdoruesve të Instagramit në Evropë, me më shumë se një të katërtën e të gjithë përdoruesve të vendosur atje.

Urdhri i bllokimit nga Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave u është dërguar rregullatorëve të tjerë evropianë të privatësisë, të cilët do të japin kontributin e tyre për vendimin gjatë muajit të ardhshëm.

Mosmarrëveshja vjen pas vitesh betejash gjyqësore midis aktivistëve të privatësisë dhe gjigantit të teknologjisë amerikane, të cilat panë që Gjykata Evropiane e Drejtësisë anuloi një marrëveshje të rrjedhës së të dhënave BE-SHBA të quajtur Privacy Shield në 2020

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME