Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETFarat e shalqirit, një burim vitaminash për organizmin

Farat e shalqirit, një burim vitaminash për organizmin

Ngrënia e shalqirit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose duhet t’i pështypësh ose t’i hash.

Cilëndo prej këtyre alternativave të zgjidhni, ajo që duhet të dini është se farat e shalqirit kanë një pasuri vlerash, të cilat kur t’i lexoni do ju bëjnë t’i shihni ato me sy tjetër.

Pjekja e farave
Pjekja e farave të shalqirit është e lehtë. Vendoseni furrën në 160 gradë dhe vendosini farat në një letër pjekjeje. Nevojiten 15 minuta për pjekjen e farave.

Në vend të patatinave
Hiqni dorë nga patatinat dhe zgjidhni farat. Ngrënia e farave të shalqirit kërkon kohë, ndaj një grusht me fara zgjat më shumë se një qese me patatina.

Farat mund të marrin shije më të mirë nëse i lyeni me kripë dhe vaj ulliri ose kanellë dhe sheqer. Për më shumë shije mund të zgjidhni lëng limoni jeshil dhe spec djegës.

Vlerat ushqimore
Vlerat ushqimore të farave varen nga sasia që do të konsumoni. Duke qenë se ato janë të vogla, do ju nevojiten shumë prej tyre që të korrni përfitimet.

Megjithatë, farat e shalqinit janë shumë më të mira në aspektin ushqimor në krahasim me ushqime të tjera të shpejta.

Më pak kalori
Në 30 gramë me fara shalqiri gjenden 158 kalori, pothuaj njësoj me një qese me patatina që përmban 160 kalori.

Magnezi
Magnezi është një prej mineraleve të ndryshme që gjenden tek farat e shalqirit. Në një racion prej 4 gramë fara gjenden 21 mg magnez. Të rriturit duhet të konsumojnë 400 mg të këtij minerali çdo ditë.

Magnezi është thelbësor për shumë prej funksioneve të organizmit, siç janë nervat, muskujt, sistemi imunitar, shëndeti i zemrës dhe ai i kockave.

Hekuri
Një grusht me fara shalqiri përmban rreth 0.29 mg hekur. Doza e rekomanduar ditore është 18 mg hekur në ditë. Hekuri është një përbërës i rëndësishëm i hemoglobinës, që transporton oksigjenin në organizëm dhe ndihmon në konvertimin e kalorive në energji.

Folati
Në një racion farash gjenden 2 μ folat ndërkohë që doza e rekomanduar ditore është 400 μ në ditë. Folati, i njohur si acidi folik ose vitamina B-9, është i rëndësishëm për funksionin e duhur të trurit dhe kontrollon nivelet e homocisteinës.

Femrat që duan të krijojnë familje, kanë nevojë për më shumë folat sepse mungesa e tij shkakton defekte në lindje.

Yndyra të mira
Farat e shalqirit janë një burim i mirë i acideve yndyrore mono-të-pangopura dhe polio-të-pangopura ose 0.3 dhe 1.1 gramë, respektivisht.

Ekspertët thonë se këto yndyra janë të dobishme për mbrojtjen e zemrës dhe uljen e kolesterolit të keq në gjak.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME