Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIFBI: Mos përdorni stacionet publike të karikimit të telefonave

FBI: Mos përdorni stacionet publike të karikimit të telefonave

FBI po paralajmëron konsumatorët kundër përdorimit të stacioneve publike të karikimit të telefonave, në mënyrë që të shmangin ekspozimin e pajisjeve të tyre ndaj softuerëve me qëllim të keq.

Stacionet publike USB si ato që gjenden në qendra tregtare dhe aeroporte po përdoren  për të përhapur malware dhe softuer monitorues, sipas një postimi në Twitter javën e kaluar nga dega e FBI-së në Denver. Agjencia nuk dha ndonjë shembull specifik.

“Merrni karikuesin tuaj dhe kordonin USB dhe përdorni një prizë elektrike në vend të tyre”, këshilloi agjencia në Twitter. Ndërsa stacionet publike të karikimit janë tërheqëse për shumë njerëz kur bateria e pajisjeve është jashtëzakonisht e ulët, ekspertët e sigurisë kanë ngritur prej vitesh shqetësime për rrezikun. Në vitin 2011, studiuesit shpikën termin “juice jacking” për të përshkruar problemin.

“Vetëm duke e futur telefonin në një rrip ose karikues [të komprometuar], pajisja juaj tani është e infektuar dhe kjo komprometon të gjitha të dhënat tuaja,” shpjegoi Drew Paik, më parë nga firma e sigurisë Authentic8, për CNN në 2017.

Kordoni që përdorni për të karikuar telefonin tuaj përdoret gjithashtu për të dërguar të dhëna nga telefoni juaj në pajisje të tjera. Për shembull, kur lidhni iPhone tuaj në Mac me kordonin e karikimit, mund të shkarkoni foto nga telefoni në kompjuterin tuaj. Nëse një port është i rrezikuar, nuk ka kufi për informacionin që mund të marrë një haker, shtoi Paik. Kjo përfshin emailin tuaj, mesazhet me tekst, fotot dhe kontaktet.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME