Thursday, June 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËUl siparin festivali i aktimit ‘Apollon’, 4 çmime për aktorët më të...

Ul siparin festivali i aktimit ‘Apollon’, 4 çmime për aktorët më të mirë

Festivali mbarëkombëtar i aktrimit ‘Apollon’ ka përmbyllur rrugëtimin pesë ditor. Juria vlerësoi si aktoren joprotaginiste më të mirë Mimoza Marjanaku dhe Indrit Çobanin, ndërsa  si aktorët protagoniste më të mirë u zgjodhën Olta Daku dhe Mentor Zyberaj. Pas përfundimit të organizmit aktori Ndriçim Xhepa kërkoi vëmendje nga qeveria dhe fonde për artin e kulturën.

Në ‘Teatrin e Bylisit’ është përmbyllur rrugëtimi pesë ditor i festivalit mbarëkombëtar të aktrimit ‘Apollon’ 2023. Pjesëmarrës ishin trupa teatrore nga Shqipëria, Kosova, e Kroacia, vepra të autorëve shqiptare e të huaj, në gjininë e komedisë dhe monodramës, me tematika që i flasin realitetit sot.

Juria e festivalit e përfaqësuar nga aktorët Ndriçim Xhepa, Enver Petrovci dhe Luli Bitri vlerësuan si aktoren joprotaginiste më të mirë Mimoza Marjanaku dhe Indrit Çobanin, ndërsa  si aktorët protagoniste më të mirë u zgjodhën Olta Daku dhe Mentor Zyberaj.

Bashkëpunimet teatrore janë të rëndësishme, u shpreh aktori Ndriçim Xhepa, ndërsa kërkoi më shumë vëmendje  nga qeveria për artin e kulturën.

Festivali risolli kaste të njohura aktoresh të 9 trupave teatrore, të cilat dhuruan për publikun emocione të veçanta.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: