Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETFemra, gjethet e lakrës ndihmojnë për gjoksin e fryrë

Femra, gjethet e lakrës ndihmojnë për gjoksin e fryrë

Janë të shumta kurat popullore që janë përdorur që në lashtësi dhe me të cilat gratë trajtonin shumë sëmundje

Një prej tyre përfshin aplikimin e lakrave të lakrës për të reduktuar dhimbjet dhe ënjtjet, por edhe kundër tyre.
Mastiti shkaktohet si nga bakteret, ashtu edhe nga mjeljet ose mjeljet më pak të shpeshta që nuk përfundojnë plotësisht. Kjo do të thotë se mastiti mund të ndodhë kur foshnja nuk e zbraz plotësisht gjoksin. Kur kjo ndodh, çdo lindje bëhet më e vështirë dhe më e dhimbshme. Prandaj është e nevojshme të reagoni sa më shpejt dhe të reduktoni dhimbjet e gjoksit.

Jo të gjithë do të shkojnë menjëherë te mjeku dhe ndonjëherë nuk është e mundur as të bëhet menjëherë – prandaj kompresat me lakër janë një zgjidhje e mirë në këtë situatë, të paktën për ndihmën e parë.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend se nuk duhet të përdorni mbështjellës me lakër për një periudhë të gjatë kohore. Megjithatë, sapo të ndjeni lehtësim, ndaloni përdorimin e mbështjellësve me lakër sepse në të kundërtën mund ta ndaloni laktacionin.

Mbulesa me lakër për cistet e gjirit

Se sa efektive është lakra tregon fakti se shumë gra e përdorin atë për të hequr qafe cistet e gjirit. Për të pasur sukses në këtë, duhet të lani dhe thani mirë gjethen e lakrës. Më pas goditeni me një çekiç kuzhine për të lëshuar lëngjet. Më pas lyeni njërën anë me gjalpë dhe vendoseni në gjoks.

Rekomandohet që ta lini çarçafin në gjoks gjatë natës dhe ta përsërisni këtë procedurë për të paktën një javë, ose më shumë, në mënyrë që të arrini rezultatet e dëshiruara.
Si funksionon gjethja e lakrës?

Si funksionon gjethja e lakrës?

Kur bëhet fjalë për inflamacionin dhe dhimbjen e gjoksit, lakra ka një efekt anti-inflamator kur aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë. Gjethet e kësaj perime janë efektive sepse thithin lëngje nga gjëndrat që ndodhen në gji. Në këtë mënyrë, ato reduktojnë plotësinë e indeve, gjë që çon në lehtësim dhe ulje të ndjeshme të ënjtjes dhe tensionit.

Si të përdorni mbështjellëset e gjoksit me lakër?
Nëse vendosni të përdorni këtë metodë, duhet të dini disa gjëra. Nuk ka rëndësi se si përdorni mbështjellëset e lakrës, ndaj kushtojini vëmendje sa vijon.

Gjëja e parë që duhet të dini është të blini lakër jeshile ose të bardhë për salcë, jo të kuqe.

Një tjetër gjë që duhet t’i kushtoni vëmendje është përdorimi i lakrës që nuk është trajtuar me pesticide. Megjithatë, vendosini jastëkët në gjoks nga e cili foshnja thith dhe me sipërfaqen e të cilit bie në kontakt. Nëse keni mundësi të blini lakër të bërë vetë, do ta dini se është e sigurt për t’u përdorur, si për sigurinë tuaj ashtu edhe për hir të foshnjës.

Mbështjellat e lakrës mund të aplikohen kur janë në temperaturë ambienti dhe efekti është edhe më i mirë nëse lakra mbahet në frigorifer

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME