Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËFinalja e Eurovisionit, ja shtetet që performuan

Finalja e Eurovisionit, ja shtetet që performuan

Finalja e Eurovizionit të 66-të filloi sonte në orën 21:00 në PalaOlimpico të Torinos.

Në mbrëmjen finale do të performojnë përfaqësues të 25 shteteve, si: Çekia, Rumania, Portugalia, Finlanda, Zvicra, Franca, Norvegjia, Armenia, Italia, Spanja, Holanda, Ukraina, Gjermania, Lituania, Azerbajxhani, Belgjika dhe Greqia. , Islanda, Moldavia, Suedia, Australia, Mbretëria e Bashkuar, Polonia, Serbia dhe Estonia.

Mikpritësit janë Laura Pausini, Mika dhe Alessandro Cattelan. Gara nisi me një parakalim të flamujve të vendeve finaliste të Eurovizionit të këtij viti.

22:51 – Australia u prezantua nga Sheldon Riley me këngën “Not the Same”. Në fund falenderoi dhe qau. “Çdo gjë është e mundur”, ka thënë këngëtar i cili ka pasur një fëmijëri të vështirë. U rrit në varfëri dhe punoi shumë për t’u bërë këngëtar.

Ora 22:45 – Cornelia Jakobs me këngën “Hold Me Closer” prezantoi Suedinë . Në fund këngëtarja e emocionuar nga reagimi i publikut e ka falënderuar për mbështetjen, mes lotësh.

22:41 – Zdob Zi Zdub përfaqëson Moldavinë në këtë kompeticion për herë të tretë, ndërsa këtë vit performuan këngën “Trenulețul”. “Hardcore folk extravaganza” është një term i përdorur nga anëtarët e grupit për të përshkruar muzikën e tyre.

Ora 22:32 – Amanda Tenfjord përfaqësoi Greqinë me këngën “Die Together”, e cila eksploron perspektiva të shumta të një marrëdhënieje që po vdes. Përveç muzikës, Amanda studion edhe mjekësi.

22:25 – Jérémie Makiese prezantoi Belgjikën me këngën “Miss You”. Skenografia e saj përbëhej nga një ujëvarë.

22:21 – Nadir Rustamli nga “Fade To Black” përfaqësoi Azerbajxhanin . Shfaqja emocionuese preku publikun, i cili në fund të performancës e përshëndeti me zë të lartë.

22: 17- Përfaqësuesja e Lituanisë , Monica Liu tashmë ka fituar simpatinë e publikut, pasi fitoi një vend në finale me një fustan të vjetër, sepse nuk kishte para për një të ri. Përkatësisht, Monika ka performuar në Torino me të njëjtin fustan me të cilin ka kënduar në konkursin në Lituani. Fatkeqësisht, fustani i ri për Eurovizion ishte shumë i shtrenjtë për të. Monica këndoi këngën “Sentimentai” të cilën fansat e Eurovizionit e cilësuan si një “disko drithëruese”.

22:13 – Gjermania u përfaqësua nga Malik Harris, 24-vjeçari amerikan me origjinë gjermane. Skena në të cilën ai performoi të kujtonte një dhomë të rehatshme të jetesës. Këngën “Rockstars” e ka realizuar i rrethuar nga instrumentet e tij dhe bindshëm ka qenë veçanërisht në pjesën e këngës ku bën rep.

Ora 22:07 – Favoritët e garës së sivjetme, ukrainasit e Orkestrës Calush u prezantuan me këngën “Stefania”. Salla i brohoriste gjatë gjithë kohës. Ata e performuan këngën tërësisht në gjuhën ukrainase. “Ndihmoni Ukrainën, tani”, tha këngëtarja e grupit në fund të performancës.

Ora 22:04 – Përfaqësuesi holandez Stien den Hollander, emri artistik S10, performoi baladën “De diepte”. Deri më tani, Holanda e ka fituar pesë herë këtë kompeticion.

Ora 22:00 – Përfaqësuesja e Spanjës , këngëtarja atraktive Chanel Terrero është prezantuar me këngën “Slomo”. Ajo ndezi publikun me performancën e saj energjike me një kostum të veçantë. Është interesante se kjo këngë shumëkujt i ka kujtuar hitin e këngëtarit popullor serb Dare Bubamara “Ekstravagantisht” i vitit 2017, ndaj disa prej tyre kanë kërkuar edhe tërheqjen e Chanel nga gara.

Ora 21:55 – Prezantuesit, italianët Mahmood & BLANCO, sapo kanë performuar me këngën Brividi. Italia ka fituar tre herë deri më tani në këtë kompeticion.

Ora 21:50 – Armenia u prezantua nga këngëtarja Rosa Linn me këngën “Snap” e cila flet për pagjumësinë. Skena gjatë performancës së saj ishte e bardhë, pozicionin e zinte një shtrat i rrethuar me mure nga i cili interpretuesja hoqi letër-muri nën të cilin ishin vargjet e këngës së saj.

Ora 21:41 – Përfaqësuesit norvegjezë këtë vit ishin anëtarë të grupit Subwoolfer të cilët performuan këngën “Give That Wolf a Banana”, e cila flet për koronavirusin.

Ora 21:36 – Franca , e cila është anëtare e “pesës së madhe” të Eurovizionit, vendet që janë vendosur direkt në finale, u prezantua me këngën “Fulenn” të realizuar nga Alvan & Ahez. Koreografia e tyre është ndër më të kërkuarat këtë vit.

Ora 21:31 – Marius Bear përfaqësoi Zvicrën me këngën “Boys Do Cry”. Ai doli në skenën e Eurovizionit i veshur krejt në të zeza. Performanca e tij ishte shumë e thjeshtë, vetëm ai dhe një qendër e vëmendjes i hidhte një dritë në errësirë.

21:27 – Finlandezët u prezantuan me një këngë me motive biblike. Përfaqësuesit e tyre The Rasmus performuan këngën “Jezebel”, e cila gjithashtu përmend Jezusin në kryq. 

Ora 21:22 – Portugalia u prezantua nga muzikantja Maro me baladën “Saudade” dhe publiku gjatë performancës së saj krijoi një atmosferë intime me celularët. 

Ora 21:19 – Ata u ndoqën nga një përfaqësues i WRS rumune i cili sfidoi këngën e tij “Llámame”, padyshim i frymëzuar nga Spanja.

Ora 21:15 – Fillimisht publikut iu prezantua Çekia dhe grupi We Are Domi me këngën “Lights Off”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME