Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREGjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë, nëse doni ta mbani trurin...

Gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë, nëse doni ta mbani trurin tuaj të shëndetshëm

Është e rëndësishme të jemi të qëllimshëm për atë që lejojmë të formojë mentalitetin tonë.

1. Asnjëherë mos shikoni shfaqje negative televizive ose filma.Psikologu McDonald fillon duke thënë se ato qefet e filmave horror natën vonë duhet të zhduken, pasi shikimi i përmbajtjeve të frikshme mund të rrisë nivelet e kortizolit, i cili nga ana tjetër na prish gjumin.Pavarësisht këtyre efekteve ndonjëherë të dëmshme, rreth 10% e popullsisë sonë gëzon reagimet dhe ndjenjat që u japin filmat horror.

2. Asnjëherë mos dëgjoni muzikë me emocione me të cilat nuk dëshironi të harmonizoheni.McDonald thotë, “Dëgjimi i muzikës aktivizon neuroplasticitetin dhe aftësinë e trurit për të rilidhur”. Ajo vazhdon të shpjegojë se fjalët që këndojmë janë futur në trurin tonë, duke thirrur një përgjigje emocionale. Kjo mund të jetë e dobishme ose jo e dobishme, në varësi të llojit të muzikës që dëgjoni.

3.Asnjëherë mos gjykoni veten apo të tjerët.“Një nga gjërat më të rëndësishme që kam mësuar në lidhje me shëndetin mendor dhe mentalitetin është se çdo gjë për të cilën ju gjykoni njerëzit e tjerë është e lidhur me diçka që ju po gjykoni për veten tuaj nga brenda”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME