Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETGjyqi për PD/ Argumentat e grupit të Berishës dhe të Alibeajt

Gjyqi për PD/ Argumentat e grupit të Berishës dhe të Alibeajt

Gjykata e Apelit pritet të vendosë se kujt i përket vula e Partisë Demokratike. Apeli ka vendosur që të shqyrtojë ‘çështjen më të nxehtë’ të momentit, kur duhen edhe vetëm 3 ditë para regjistrimit të partive politike për zgjedhjet vendore. Grupi i Alibeajt përfaqësohet në seancë nga avokati Indrit Sefa dhe Rezart Kthupi. Përfaqësues nga grupi i Berishës, është Ivi Kaso, i cili shoqërohet nga Oerd Bylykbashi dhe Ledina Mandia.

Gjatë fjalës së tij përfaqësuesi ligjor i grupit të Berishës, Kaso ka kërkuar që të Gjykata të konstatojë mospranim e ankimit, pasi gjykata është investuar nga një palë që nuk legjitimohet.

Nga ana tjetër, përfaqësuesi ligjor i Alibeajt, Indrit Sefa tha se trupa gjykuese duhet të shqyrtojë të gjitha elementet.

Ivi Kaso, kërkesë paraprake: Gjykata të konstatojë mospranim e ankimit, pasi gjykata është investuar nga një palë që nuk legjitimohet. Sipas nesh vendimi gjyqësor që e ka lejuar ankuësin është marr në kundërshtim të ligjit.

Sefa: ky nuk eshte momenti per te bere keto kerkesa, pasi nuk jemi ne kete faze proceduriale. Gjykata duhet ti shqyrtoje te gjitha elememtet ne teresine e saj. Komisioni i rithemelimit nuk ka autoritet juridike dhe duhet te kete prokure te posaccme,

Sefa: Që në momentin e parë që i është drejtuar gjykatës. Edhe Shkalla e Parë ka gabuar kur është legjitimuar Ivi Kaso për të paraqitur padinë në Shkallën e Parë. Ka një konfondim, a ka legjitimitet Komisioni i Rithemelimit.

Kaso: Nuk duhet të ishte pranuar ankimi i deputetit Enkelejd Alibeaj duke qenë se personi që ka paraqitur ankimin nuk ishte palë në proces.

Kaso: Enkelejd Alibeaj nuk eshte konfirmuar asnjehere ne detyre. Pasi nuk eshtë mbledhur keshilli kombetar i partise demokatike per ta zgjedhur atë kryetare. Alibeaj eshte komamduar me detyre permes nje deklarate nga sektretari i pergjithshem i cili eshte shkarkuar nga kuvendi i 11 dhjetorit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME