Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETGrupi i gjakut tregonë çfarë duhet të hash e çfarë jo

Grupi i gjakut tregonë çfarë duhet të hash e çfarë jo

Të ushqyerit, bazuar në grupin e gjakut, zbulon se çfarë duhet të hani dhe çfarë duhet të shmangni. 

Për shembull, nëse keni grup gjaku A, duhet të hani më shumë ushqim vegjetarian, nëse keni grup gjaku 0, duhet të hani kryesisht mish dhe të shmangni drithërat, dhe nëse keni grup gjaku B, atëherë mund të hani një shumëllojshmëri ushqimesh, të tilla si produktet e qumështit, të cilat nuk rekomandohen për njerëzit me grupin e gjakut A dhe O.

Të ngrënit sipas grupit të gjakut mund t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni peshë, dhe një plan i tillë për humbje peshe u krijua nga Dr. Peter Dadamo, një mjek natyral. Ai beson se ngrënia e ushqimeve që përputhen me grupin tuaj të gjakut do t’ju bëjë të ndiheni më mirë.

Pse është e rëndësishme të dimë grupin tonë të gjakut?

Gjithashtu, ky mjek beson se ushqimi do të grumbullohet më pak në trup në formën e yndyrës dhe se një person do të ketë më pak të ngjarë të ketë probleme shëndetësore nëse ndjek këtë plan.

Mjeku beson se grupi i gjakut është një shënues evolucionar, i cili tregon se cilat ushqime janë më të mira për trupin tuaj dhe cilat mund ta dëmtojnë atë. Gjithashtu, rekomandohet që njerëzit të konsumojnë më shumë ushqime natyrale të freskëta dhe të shmangin ushqimet e përpunuara. Nuk duhet të hani çokollatë, të pini kafe dhe alkool, thekson ai.

Grupi i gjakut A

Sipas Dr. Dadam, njerëzit me grupin A të gjakut duhet të hanë perime, fruta, drithëra, fasule, bishtajore, arra dhe fara.

Kur bëhet fjalë për ushqimet që njerëzit me grup gjaku A duhet të shmangin, ato janë produktet e qumështit, mishi, peshku, shpendët, vezët dhe ushqimet e përpunuara.

Për më tepër, ky mjek rekomandon edhe ushtrime të ndryshme për personat me grupe të ndryshme gjaku. Kështu ai shprehet se personat me grup gjaku A duhet të praktikojnë joga, golf dhe sporte të ngjashme.

Grupi i gjakut B

Personat me grup gjaku B duhet të hanë perime, fruta, drithëra, fasule, bishtajore, mish, shpendë, peshk, vezë dhe produkte qumështi.

Ata me këtë grup gjaku duhet të shmangin arrat, farat dhe ushqimet e përpunuara.

Kur bëhet fjalë për stërvitjen, njerëzit me grup gjaku B duhet të angazhohen në aktivitete me intensitet të moderuar, si ecja, ecja dhe tenisi.

Grupi i gjakut AB

Njerëzit me grupin e gjakut AB mund të hanë ushqime të ngjashme që hanë personat me grup gjaku A dhe B, por mjeku thotë se një dietë vegane është më e mira për ta. Ata këshillohen të shmangin ushqimet e përpunuara.

Për njerëzit me grupin e gjakut AB, doktor Dadamo rekomandon ushtrime qetësuese dhe ushtrime trupore me intensitet të moderuar.

Grupi i gjakut 0

Dieta e njerëzve me grup gjaku 0 duhet të përmbajë mish, shpendë, peshk dhe vaj ulliri, por ka kufizime të caktuara për konsumimin e perimeve, arrave, farave dhe vezëve të caktuara.

Njerëzit me grupin e gjakut 0 duhet të shmangin produktet e qumështit, drithërat, bukën, makaronat, orizin, fasulet dhe ushqimet e përpunuara.

Ushtrimet e forta, si vrapimi, rekomandohen për njerëzit me këtë grup gjaku.

Duhet theksuar se studimet e mëparshme nuk kanë treguar se një plan i tillë diete promovon humbjen e peshës, shkruan spitali Winchester , por duke pasur parasysh se bëhet fjalë për udhëzime strikte, ata theksojnë se atyre që i përmbahen këtij plani mund të mungojnë disa lëndë ushqyese.

Nga ana tjetër, doktor Dadamo rekomandon marrjen e disa suplementeve, në mënyrë që një person të plotësojë të gjitha nevojat e tij ushqyese.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME