Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIInstagram obsion të ri në mbrotje të adoleshentëve

Instagram obsion të ri në mbrotje të adoleshentëve

Instagram ka përditësuar disa kontrolle sigurie për adoleshentët, në mënyrë që ata të kenë më pak gjasa të ndeshen me përmbajtje të dëmshme.

Platforma në pronësi të Meta tha se kur përdoruesit e rinj të moshës nën 16 vjeç i bashkohen faqes, nuk do mund t’i shohin këto përmbajtje.

Ndryshimi do të shohë gjithashtu përdoruesit ekzistues nën 16 vjeç që të përditësojnë llogarinë e tyre për ta sjellë atë në përputhje me këtë opsion të ri, që është ajo që Instagram e quan Kontrolli i përmbajtjes së ndjeshme.

Instagram thotë se mjeti e bën më të vështirë për të rinjtë që të hasin në përmbajtje ose llogari të ndjeshme në të gjitha fushat e platformës, duke përfshirë rezultatet e kërkimit dhe llogaritë e sugjeruara.

“Kontrolli i përmbajtjes së ndjeshme ka vetëm dy opsione për adoleshentët: “Standard” dhe “Më pak”. Adoleshentët e rinj në Instagram nën 16 vjeç do të paracaktohen në gjendjen “Më pak”. Për adoleshentët tashmë në Instagram, ne do të dërgojmë një kërkesë për t’i inkurajuar ata të zgjedhin përvojën “Më pak”, tha platforma e mediave sociale në një postim në blog.

“Kjo do ta bëjë më të vështirë për të rinjtë që të hasin në përmbajtje ose llogari potencialisht të ndjeshme në “Kërko”, “Eksploro”, “Hashtag” në faqet, “Rekomandimet” dhe “Llogaritë e sugjeruara”.

Njoftimi i fundit vjen pasi platformat e mediave sociale vazhdojnë të përballen me shqyrtimin e punës që bëjnë për të mbrojtur përdoruesit – veçanërisht fëmijët dhe të rinjtë .

Qeveritë dhe rregullatorët anembanë botës, përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar, po punojnë gjithashtu për një rregullore që do t’i detyronte  firmat të bëjnë më shumë për të mbrojtur përdoruesit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME