Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa 5 shenjat e papritura të një sulmi paniku

Ja 5 shenjat e papritura të një sulmi paniku

Një sulm paniku mund të vijë nga askund dhe të jetë veçanërisht i frikshëm. Të paktën 1 në 10 do të përjetojnë një sulm paniku në një moment të jetës së tyre, zakonisht i shkaktuar nga një ngjarje stresuese.

Zakonisht fillojnë papritur, pa paralajmërim. Ata mund të godasin në çdo kohë. Kur jeni duke vozitur, kur jeni duke fjetur ose në mes të një takimi pune. Disa simptoma, të tilla si dridhjet dhe gulçimi, janë më të njohura. Të tjerat janë më të papritura, por po aq të zakonshme.

Ju mund të ndiheni sikur keni një atak në zemër

Shumë njerëz që përjetojnë një sulm paniku për herë të parë mendojnë se kanë një atak në zemër, sepse dhimbja e gjoksit është shumë e fortë. Edhe ata vazhdojnë ta besojnë atë derisa të testohen dhe të zbulojnë se nuk ishte asgjë më shumë se një sulm paniku.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë se duhet të lini pas dore shëndetin e zemrës. Bëni një kontroll mjekësor për të përjashtuar ndonjë problem me zemrën. Megjithatë, nëse nuk keni të bëni me një problem me zemrën dhe vazhdoni të keni të njëjtën ndjesi, atëherë mund të jeni duke përjetuar sulme paniku.

Ndihesh sikur po vdes

Shumë ndihen aq të frikësuar nga shfaqja e simptomave fizike të një krize të tillë, saqë ndjejnë se po vuajnë. Sulmet e panikut nuk janë kërcënuese për jetën, por sigurisht që mund t’ju bëjnë të ndiheni kështu.

Ju keni një ndjenjë dënimi të afërt

Shumë njerëz që përjetojnë kushte kërcënuese për jetën, të tilla si pickimi i kandil deti, kriza ose sulmi në zemër, përjetojnë një ndjenjë dënimi të afërt përpara se të shfaqen simptoma serioze. Kjo do të thotë, ata mund të ndjejnë se diçka e tmerrshme do të ndodhë. Kjo është gjithashtu e vërtetë për disa njerëz që përjetojnë sulme paniku. Para se të shfaqen simptomat fizike të një ataku paniku, mund të ndjeni se diçka nuk është në rregull.

Ndiheni të shkëputur nga realiteti

Disa njerëz ndihen plotësisht të shkëputur ose të shkëputur nga bota përreth tyre, ndërsa kanë një sulm paniku. Ju mund të keni një ndjenjë të shtrembëruar të hapësirës, ​​kohës ose madhësisë. Mjedisi rreth jush mund të duket i turbullt dhe i paqartë. Madje mund të duket sikur jeni bllokuar në një ëndërr (ose një makth).

Keni frikë se po çmendeni

Këto sulme mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po çmendeni, veçanërisht pasi ato shpesh shfaqen pa një shkas të dukshëm.

Kur trupi fillon të reagojë dhe ju nuk mund të kuptoni se çfarë po shkakton simptoma si dridhjet, djersitjet dhe një zemër që nxiton, është e lehtë të filloni të shqetësoheni se po “po humbisni mendjen”.

Nëse jeni duke përjetuar sulme paniku, është e rëndësishme të kërkoni menjëherë këshilla profesionale në mënyrë që të mësoni t’i menaxhoni ato

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME