Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËJa nga se diagnostifikohet Celine Dion

Ja nga se diagnostifikohet Celine Dion

Celine Dion njoftoi sot se ajo është diagnostikuar me një sindromë të quajtur “Stiff Person Syndrome” në shqip “Sindroma e personit të ngurtë”dhe do të shtyjë koncertet e saj.

“Kam qenë duke u përballur me probleme me shëndetin tim për një kohë të gjatë dhe ka qenë vërtet e vështirë për mua të përballem me këto sfida dhe të flas për gjithçka që kam kaluar”, tha ajo në një video të postuar në rrjetet sociale ku u shfaq e përlotur.

“Kohët e fundit jam diagnostikuar me një sindromë shumë të rrallë neurologjike, e cila prek një në një milion njerëz,” vazhdoi ajo.

‘Sindroma e personit të ngurtë’ shkakton ngurtësi të trupit. Me kalimin e kohës, muskujt e këmbëve bëhen të ngurtë të ndjekur nga muskujt e tjerë duke përfshirë krahët dhe fytyrën. Këngëtarja 54 vjeçare tha se gjendja e ka bërë të vështirë ecjen dhe e ka penguar atë të këndojë si më parë.

Për diagnozën e Celine Dion nuk ka një kurë specifike, por vetëm trajtime që mund të ngadalësojnë përparimin e sëmundjes. Jetëgjatësia e dikujt me SPS mund të shkojë nga 6 deri në 28 vite, varet nga gjendja shëndetësore e gjithsecilit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME