Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËJa pamjet e rralla nënujore të Titanikut  (vidio)

Ja pamjet e rralla nënujore të Titanikut  (vidio)

Pamjet e rralla që tregojnë rrënojat e anijes oqeanike Titaniku në dyshemenë e Atlantikut janë publikuar më shumë se një shekull pasi anija goditi një ajsberg dhe u fundos.

E xhiruar nga Instituti Oqeanografik Woods Hole (WHOI) vetëm disa muaj pasi eksploruesit gjetën rrënojat në 1985, klipet shfaqin imazhe të anijes, duke përfshirë pjesën e saj të famshme të harkut, kuvertën dhe pajisjet.

E kapur rreth dy milje (tre kilometra) nën sipërfaqen e oqeanit, videoja 80-minutëshe e pamjeve të paprera, shumica e të cilave nuk ishin publikuar më parë për publikun, tregon brendësinë e anijes, si dhe jetën detare që notojnë rreth saj.

Ndërkohë që u bënë disa përpjekje për të gjetur Titanikun pasi anija u mbyt gjatë udhëtimit të saj të parë, vetëm në shtator 1985, një ekip i udhëhequr nga Robert Ballard në partneritet me Institut français de recherche pour l’exploitation de la mer (IFEMER). më në fund mund të zbulojë rrënojat.

“Në vitin 1985, WHOI kishte zhvilluar teknologji të re imazherike, duke përfshirë Argo, një sajë me kamera që u tërhoq nga anija kërkimore Knorr dhe kapte fotografitë e para të anijes nën më shumë se 12,400 këmbë ujë,” thuhet në një njoftim për shtyp nga WHOI.

Vitin pasues, një ekip nga WHOI bëri udhëtimin e parë për të parë anijen e mbytur duke përdorur një zhytës me tre persona të quajtur Alvin dhe mjetin e sapo zhvilluar në distancë Jason Jr.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME