Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa pse festat e fundvitit rritin stresin dhe rëndojnë shëndetin

Ja pse festat e fundvitit rritin stresin dhe rëndojnë shëndetin

Stresi lë një ndikim tek shëndeti i zemrës. Kjo i shtyu studiuesit të analizojnë ndikimin e stresit që përjetojnë njerëzit në fundvit në shëndetin e zemrës.

Gjetjet e studimit treguan se gjasat e rëndimit të shëndetit rriten me 40 përqind në prag të Festave të fundvitit. Për të arritur në këtë konkluzion, ekspertët analizuan të dhënat e 300,000 pacientëve që vuanin nga sëmundjet e zemrës.

Festat e fundvitit janë shumë të rëndësishme në shumë vende të botës, përfshirë Shqipërinë. Gjatë kësaj periudhe, konsumi i ushqimeve të rënda dhe pirja e alkolit arrin majat. Sipas studiuesve, rreziku shëndetit rritet në ditët e para të vitit të ri.

Festat shoqërohen me shqetësime emocionale, zemërim, ankth, mërzi dhe stres. Të gjitha këto rrisin gjasat e problemeve me zemrën dhe shëndetin. Për më tepër, gjatë festave konsumi i ushqimit dhe alkoolit është tepër i lartë.

Të dyja së bashku rrisin rrezikun e shëndetit të organizmit. Ndaj tregoni kujdes me ushqimet dhe alkoolin dhe veçanërisht të mundoheni të mos stresoheni e të përpiqeni të gëzoni me miqtë dhe familjen.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME