Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa super ushqimi i yjeve të futbollit

Ja super ushqimi i yjeve të futbollit

Futbolllistët i japin rëndësi të madhe ushqimit. Një ndër ushqimet më të preferuara për ta janë algat pasi ato ofrojnë lëndë ushqyese.

Mund të konsumohen para, gjatë dhe pas stërvitjes, si dhe ofrojnë shtatë herë më shumë proteina sesa mishi, perimet apo peshku.
Është burim i fenilalaninës, përshpejton metabolizmin dhe eliminon më shpejt toksinat nga trupi.

Kanë fuqi ngopëse kur bien në kontakt me ujin e trupit.

Përmbajnë vitamina A, B1, B2, C, D, E dhe K, kalium, hekur, fibra ose kalcium (deri në dhjetë herë më shumë se qumështi).

Kanë veti antivirale dhe antiinflamatore, që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. futbollistët e mëdhenj si Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo i kanë përfshirë algat në dietat e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME