Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa ushqimet që ju ndihmojnë të mbani lëkurë rinore

Ja ushqimet që ju ndihmojnë të mbani lëkurë rinore

Lëkura rinore është e fortë, e shëndoshë dhe pa rrudha. Ajo kthehet dhe shërohet lehtësisht.

Ndërsa plaket, lëkura e një personi humbet elasticitetin, një proteinë që lejon lëkurën të shtrihet dhe të rikthehet pa krijuar rrudha. Ndërsa kjo ndodh, shfaqen vija të holla dhe rrudha. Lëkura gjithashtu dëmtohet më lehtë.

Avokado është plot me acide yndyrore të shëndetshme, acid folik, omega-3 dhe yndyrna të pangopura, dhe antioksidantë, si vitaminat A, C, E, K, B dhe folate.

Për lëkurë të shndritshme dhe të zhdërvjellët, ekspertët rekomandojnë të hani ushqime të pasura me antioksidantë, pasi këto neutralizojnë radikalet e lira që përndryshe do të shkaktonin stres oksidativ në lëkurë.

Avokado është një superfrut për shëndetin e lëkurës dhe mund ta përdorni vazhdimisht për të korrur përfitimet.

Në fakt, avokado është përdorur prej kohësh si një përbërës heroik i bukurisë. Kjo është arsyeja pse shumë marka përfshijnë vaj, gjalpë ose ekstrakt avokadoje në formulat e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d