Friday, December 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETKalon stuhia në Fier, nuk raportohen dëme serioze

Kalon stuhia në Fier, nuk raportohen dëme serioze

Fier – Gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm stuhi, rreshje shiu dhe erë e fortë kanë përfshirë qarkun e Fierit. Nga raportimet e para zyrtare mësohet se nuk ka problematike apo dëme serioze në bujqësi por vetëm në zonën e Roskovecit ka pasur ndërprerje të furnizimit me energjie elektrike në Suk1, Suk2, Kurjan ku ekipet e OSHE janë në trrren për riparimin e tyre.

Mallakastër

Kryebashkiaku Qerim Ismailaj pohonë se ka pasur rreshje shiu por nuk ka pasur problematika si ndërprerje te energjise elekteiek, bllokime rrugesh nga shkarjet e dherave apo dalje te prrenjeve.

Patos

Rajmonda Balilaj ka pohuar se  rreshjet e rena gjate oreve te para te mengjesit te sotem nuk kane shkaktuar deme. Nuk ka problematika ne furnizim me uje,

Energjia elekteike ka pasur nderprerje te here pas hershne ne disa zona por kjo në varsi te situates e rreshjeve por jo me ore te zgjatura.
Bllokim rrugesh per banoret s zonave të  njësisë administrative Ruzhdie apo Kasnice nuk ka pasur

Roskovec

Maks Goga ka pohuar se rreshjet w oreve te para te mengjesit kane shkaktuar nderprerje te energjise elektrike në disa zona si Suk1 dhe Suk2, Kurran.
Para stuhise OSHE ka nderprere energjine elektrike pasi zonat problematike dihen. Per shkak te izolatoreve të amortizuar ka pasur probleme dhe kane  derprere energjine elektrike dhe ekipet e OSHE jane ne teren per riparime
Ne Kurjan ka probleme se linjat elektrike jane te vjetra dhe kalojne sa ne shtylla dhe neper peme kjo ka bere qe te ket problematika qe po riparohen.
Probleme shqetesuese te tjera per populalten nuk ka

Fier

Burime zyrtare nga bashkia pohojnë se nuk ka pasur probleme . Nuk ka shakrje dherash e dalje prrenjesh per bllokime rrugesh.
Furnizimi me enegji elektrike dhe uje te pijshem për popullaten vazhdon normaëisht.
Deme ne bujqesi nuk ka pasur. Furnizimi me enegji elekteike dhe hidrovoret jane ne pune dhe gadishmeri per sasira me te medha rreshjesh.
Pastrimi i kolektoreve dhe kanaleve kryesore ne të gjitja njesite admindtrative eshtë kyer qe ne sezonin pranvere – vere 2022 per te perballuar sitiuten e rreshjeve te dimrit

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME