Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTKampionët e Europës mposhtin Shqipërinë

Kampionët e Europës mposhtin Shqipërinë

Në një “Air Albania” të mbushur plot, u zhvillua ndeshja miqësore e futbollit mes Shqipërisë dhe Italisë.

Kuqezinjtë nuk arritën dot të kënaqnin tifozët e shumtë që kishin ardhur për t’i përkrahur, duke pësuar humbje me rezultatin 3-1.

Edhe pse shënuan të parët, të besuarit e Edi Rejës nuk mundën dot të ruanin avantazhin e krijuar në minutën e 15-të nga goli me kokë i Ismajlit.

Kampionët e Europës e shuan shpejt gëzimin e shqiptarëve, me Di Lorenzon që barazon rezultatin në minutën e 20-të.

Më pas del në skenë Grifo. Sulmuesi që luan në Bundesligë me Freiburg tregohet i saktë brenda zone në minutën e 25-të, duke i dhënë avantazhin 2-1 “Azurrëve”, rezultat me të cilin mbyllet pjesa e parë.

Në fraksionin e dytë, loja ka ritëm, rastet nuk mungojnë në të dy portat respektive, madje Grifo nga njëra anë shënjestrën traversën e Berishës, teksa nga krahu tjetër, po traversa shpëton Italinë dy herë nga gjuajtjet e Uzunit dhe Bajramit.

Goli i tretë i shuan shpresat e Shqipërisë për një rezultat pozitiv përballë kampionëve të Europës, pasi Grifo në minutën e 64-t realizon dopjetën personale dhe vulos shifrat përfundimtare të takimit, 3-1.

Kuqezinjtë nën drejtimin e Edi Rejës do të luajnë dhe një tjetër miqësore më datë 19 nëntor në kryeqytet, e cila do të jetë e fundit për këtë vit.

Sa për Italinë, kjo miqësore i shërbeu trajnerit Roberto Mancini për konsolidimin e grupit në funksion të përgatitjeve për EURO 2024, pasi siç dihet “Azurrët” nuk marrin pjesë në Botërorin e Katarit.           

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: