Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAKapen 100 kg kokainë në një anije mallrash në Norvegji, arrestohen 6...

Kapen 100 kg kokainë në një anije mallrash në Norvegji, arrestohen 6 shqiptarë

Më shumë se 100 kilogramë kokainë u kapën në një anije mallrash që ishte ankoruar në Husnes të Norvegjisë.
Gjatë operacionit, Shërbimi Doganor Norvegjez, në bashkëpunim me rojet bregdetare dhe policinë, zbuluan drogën e cila ishte fshehur në një anije mallrash që vinte nga Amerika e Jugut.

Sipas Agjencisë Doganore, lënda ishte ngjitur poshtë vijës ujore në anije.

Gjatë operacionit natën e së enjtes më 13 prill, në Husnes në Kvinnherad, u arrestuan 5 meshkuj dhe 1 femër, të gjashtë janë nga Shqipëria, të moshës 20-40 vjeç. Policia beson se personat përbëjnë një grup të organizuar kriminal.

Shqiptarët mësohet se kanë qëndruar në Norvegji vetëm disa ditë para se të arrestoheshin pas zbulimit të sasive të mëdha të drogës. Një pronar në zonën e Rosendal ka thënë se katër persona hynë në një nga shtëpitë që ai jep me qira të martën.

“Këtu shohim se si anijet e mëdha përdoren për të transportuar drogë nën vijën ujore, shpesh pa dijeninë e ekuipazhit”, thotë menaxheri i zonës Bård Ynnesdal në Departamentin e Doganave. Sekuestrimi është kapja më e madhe e kokainës në Norvegjinë Perëndimore dhe renditet ndër konfiskimet më të mëdha të kokainës në shkallë vendi, shkruan agjencia më tej.

Sipas RUSinfo, kokaina ka një çmim në rrugë ndërmjet 800 dhe 1200 NOK për gram. Kjo do të thotë se konfiskimi në Husnes ka një vlerë prej rreth 100 milionë NOK të shitura në rrugë.

Sipas menaxherit të zonës Ynnesdal, ekuipazhet vigjilente të kontrollit duhet të kishin zbuluar indikacione të këtij aktiviteti. Dyshimi iu raportua më tej autoriteteve doganore qendrore dhe vendore për ndjekje të mëtejshme. Hetimet më të afërta identifikuan vendndodhje dhe objekte me interes të lartë në qarkun Vestland.

Nisur nga kjo, policia dhe roja bregdetare janë kontaktuar për ndihmë. U konfirmua se objekti mund të ishte një anije në rrugën e saj për në Husnes në komunën Kvinnherad, shpjegon Ynnesdal në raport.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME