Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëta njerëz nuk duhet të pinë kurrë kafe

Këta njerëz nuk duhet të pinë kurrë kafe

Kafeja është një pije e konsumuar gjerësisht në mbarë botën, e çmuar për shijen dhe aftësinë e saj për të siguruar një marrje të përkohshme. Megjithatë, jo të gjithë njerëzit duhet ta konsumojnë këtë pije, pasi mund të ketë efekte negative tek individë të caktuar.

Gratë shtatzëna-Edhe pse hulumtimi mbi konsumimin e kafeinës gjatë shtatzënisë është një temë në zhvillim, shumë autoritete shëndetësore rekomandojnë kufizimin e marrjes së kafeinës gjatë kësaj periudhe. Shumë kafeinë mund të rrisë rrezikun e komplikimeve gjatë shtatzënisë, si lindja e parakohshme dhe pesha e ulët e lindjes.

Njerëzit me çrregullime ankthi-Kafeja përmban kafeinë, një stimulues që mund të rrisë ankthin tek disa njerëz. Ata që kanë çrregullime ankthi mund të përjetojnë simptoma më intensive, si nervozizëm, rrahje zemre dhe dridhje, pas konsumimit të kafesë.

Njerëzit me ndjeshmëri ndaj kafeinës-Disa njerëz janë thjesht më të ndjeshëm ndaj kafeinës se të tjerët. Kjo është arsyeja pse ata përjetojnë efekte anësore, të tilla si nervozizëm, pagjumësi dhe dhimbje koke, madje edhe me konsum të moderuar të kafeinës. Për ta, shmangia e kafesë është shpesh alternativa më e mirë.

Njerëzit me probleme me pagjumësinë-Kafeina njihet për aftësinë e saj për të vështirësuar gjumin. Ata që kanë vështirësi të bien në gjumë ose të qëndrojnë në gjumë gjatë gjithë natës, duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje me konsumimin e kafesë, veçanërisht në orët e vona të pasdites dhe të mbrëmjes.

Personat me probleme gastrointestinale-Kafeja mund të jetë irrituese për sistemin gastrointestinal. Njerëzit që vuajnë nga sëmundje të tilla si gastriti, refluksi i acidit ose ulçera peptike mund të përjetojnë siklet dhe përkeqësim të simptomave pas konsumimit të kafesë

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME