Thursday, March 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEKjo rracë qeni është më inteligjentja

Kjo rracë qeni është më inteligjentja

Shkencëtarët kanë zbuluar tani se Malinois belg mund të jetë qeni më inteligjent.

Një Malionis është një zgjedhje e zakonshme për ata që kanë nevojë për qen nuhatës, roje dhe policie, dhe tani të dhënat tregojnë se ata janë zgjidhja perfekte pasi ata janë të pavarur, zgjidhës të problemeve, të shpejtë për t’u përgjigjur dhe të aftë në leximin e njerëzve
.
Shkencëtarët nga Universiteti i Helsinkit në Finlandë donin të krijonin grupin e të dhënave më gjithëpërfshirëse deri më tani, në të cilat aspektet e njohjes shquhen raca të ndryshme.⁠⁠

Më shumë se 1000 qentë nga 13 raca të ndryshme u rekrutuan dhe kompetenca e tyre në 10 detyra (shtatë njohëse dhe tre të sjelljes) u vlerësua nga ekspertë që kishin krijuar baterinë e testeve ‘smartDOG’.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: