Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËKonflikti dhe beteja përbrënda, kush fiton? Fjalë e urtë indiane

Konflikti dhe beteja përbrënda, kush fiton? Fjalë e urtë indiane

Një plak i vjetër i tha nipit të tij,

“Biri im, ka një betejë mes dy ujqërve brenda nesh të gjithëve. Njëra është e Keqja. Është zemërimi, xhelozia, lakmia, pakënaqësia, inferioriteti, gënjeshtra dhe egoja.

Tjetri është i mirë. Është gëzim, paqe, dashuri, shpresë, përulësi, mirësi, ndjeshmëri dhe të vërtetë.”

Nipi mendoi për nkë çast dhe e pyeti gjyshin e tij:

“Cili ujk fiton?”

Plsku i i vjetër thjesht u përgjigj: “Ai që ushqeni brenda vetes”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME