Friday, June 2, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEKrishti u ngjall, luftë raketash në Hios të Greqisë (foto e...

Krishti u ngjall, luftë raketash në Hios të Greqisë (foto e vidio)

Grekët kremtuan Ngjalljen në kishat në të gjithë vendin me gjithë solemnitetin, tingujt e kambanave dhe… fishekzjarrët e kërkuara. 

Këmbanat dhe fishekzjarrët dërguan mesazhin e Ringjalljes në mesnatë, me ngjarje veçanërisht të shkëlqyera në të gjithë vendin. Në të gjitha kishat anembanë Greqisë u lexua mesazhi i Pashkëve i Primatit të Kishës Greke, në të cilin ndër të tjera theksoi se “Historia njerëzore, tragjedia, e keqja natyrore, e keqja morale dikur e paimagjinueshme, brutale. duke penguar ëndrrat tona në të gjitha nivelet, të gjithë munden, të gjithë janë thirrur të marrin pjesë në perspektivën transformuese të Ringjalljes. Përballë korrupsionit, Hiri i Ngjalljes shkëlqen fort. Hadesi “mbretëron, por nuk përjetëson”. Anastas Theanthropos zbulon mundësitë e pafundme që merr natyra njerëzore dhe të gjithë ne me anë të Hirit”.

Ringjallja në Mitropolin e Athinës

Në prani të Presidentes së Republikës Katerina Sakellaropoulou, mijëra besimtarëve dhe me shkëlqimin e duhur, Mesha e Ngjalljes u kremtua në Kishën e Shenjtë Metropolitane të Athinës nga Kryepeshkopi i Athinës dhe i Gjithë Greqisë Hieronymos.

Menjëherë pas “Krishti u ringjall”, atmosfera në qiell u bë spektakolare nga fishekzjarrët për fitoren e jetës mbi vdekjen, rënien dhe përmbysjen e Hades nga i Ngjalluri.

Presidentja e Republikës Katerina Sakellaropoulou, e cila mori pjesë sonte në meshën e Ngjalljes në Katedralen e Athinës, menjëherë më pas bëri një deklaratë në të cilën theksoi se: “Mesazhi i gëzueshëm i Ringjalljes shënon triumfin e jetës mbi kalbjen, dërrmimin e dëshpërimit dhe vdekjes. ». Në të njëjtën kohë, ai uroi “që drita që ndriçon sonte mbi kishat tona të jetë udhërrëfyese për të gjithë ne për një të ardhme shprese, paqësore dhe krijuese, me dashuri dhe solidaritet ndaj njerëzve. Krishti u ringjall. Gëzuar Pashkët!”.

Ringjallja “shpërthyese” në botën e re

Vitet e fundit Bota e Re feston Ngjalljen në mënyrën më “shpërthyese”. Sapo dëgjohet Krishti është Ngjallur dhe kambanat fillojnë të bien, molotovitë, shpërthimet dhe zjarret krijojnë një skenë lufte dhe i bëjnë rrugët jashtë Tempullit të Shenjtë të Ngjitjes të duken si një “peizazh i bombarduar”.

Me shkëlqim Ngjallja në kishën e Shën Sofisë në Selanik

Ngjallja e Zotit u kremtua në tempullin e shenjtë të Zotit Sofia në qendër të Selanikut me shumë entuziazëm dhe shkëlqim, për të parën vit pa asnjë masë mbrojtëse nga koronavirusi.

Mijëra qytetarë dhe vizitorë të qytetit ndoqën Ngjalljen nga parahapi i kishës historike, duke mbajtur qirinjtë me dritën e shenjtë në duar dhe kremtuan me entuziazëm

Pak para orës 12:00, besimtarët kënduan himnin e Kishës Ortodokse “Krishti u ngjall prej së vdekurish, vdekjen e ke shkelur dhe atyre në varre u jepet jetë!”, ndërsa në të njëjtën kohë mijëra flakërima. ndriçoi qiellin e Selanikut.

Lufta me raketa në Kios është mbresëlënëse

Mbresëlënëse, me moderim dhe respekt për sigurinë e spektatorëve dhe besimtarëve, ishte lufta me raketa e sivjetshme mes famullive të Shën Markos dhe Panagia Erythianit.

Ekuipazhet e dy famullive dëshmuan në praktikë se ato që shkruheshin ditët e mëparshme ishin ekzagjerime pa përmbajtje, pasi numri i raketave edhe për një vit ishte i tillë që, nga njëra anë, zakoni ishte mbresëlënës dhe nga ana tjetër. nuk ka krijuar probleme për sigurinë e spektatorëve, besimtarëve por edhe banorëve, pronat e të cilëve ndodhen në zonën e zjarrit.

Rendi dhe siguria u perceptuan disa metra larg pikave të hedhjes së raketave, pasi Bashkia, Policia, Zjarrfikësja, EKAB dhe vullnetarët bashkëpunuan në mënyrë perfekte, duke bërë që qarkullimi rreth dy famullive të kryhej pa probleme në të gjithë doganën.

Tregues i vetëpërmbajtjes, është fakti se sivjet raketat e para filluan të binin shumë më vonë se zakonisht, dhe konkretisht pak pas orës 21:00 të së shtunës mbrëma.

Këtë vit, për herë të parë pas pandemisë, lufta e raketave ishte në qendër të një produksioni hollivudian me kompaninë MSG që mbërriti në ishull për të filmuar zakonin e rrëshqitjes në ajër me teknologjinë më të fundit, në mënyrë që të do të shfaqet në dhomën më të madhe të shfaqjes në botë, MSG Sphere e mirënjohur shtatorin e ardhshëm në Las Vegas.

Kretë: Me kokteje molotov dhe armë, Ringjallja në Nea Halicarnassus

“Beteja” iu dha Agios Nikolaos të Nea Halicarnassus pasi dëgjoi “Krishti u ringjall” madje u mobilizuan kokteje molotovi dhe armë.

Videoja e mëposhtme regjistron këto gjuajtje dhe zhurmën e armëve.

Korfuzi: Nata është ditë nga Bengali!

Qindra mijëra njerëz u mblodhën në Sheshin e Sipërm të Spianadës për të shijuar një zakon unik ritual të Ringjalljes që kulmon ngjarjet fetare për ditët e Pashkëve në ishull.

Mijëra grekë kënduan “Krishti u ringjall” në Melburn

Në shi, mijëra grekë kënduan “Krishti u ringjall” në Melburn, mbrëmjen e së Shtunës së Madhe.

Në kishën e Shën Anargyro në Oakleigh, mërgimtarët që mbanin cadra kënduan “Krishti u ringjall”, megjithëse për shkak të shiut në shumicën e kishave Ngjallja u bë brenda kishave.

Siç raporton neoskosmos.com, shumica e njerëzve mund të shkojnë më rrallë në kishë, por Pashka është diçka e veçantë për mërgimtarët.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: