Monday, March 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTKush ishte Pele, më i miri në historisë së futbollit

Kush ishte Pele, më i miri në historisë së futbollit

Edson Arantes do Nascimento, i njohur nga të gjithë si Pele, është ndarë sot nga jeta në moshën 82-vjeç.

Ai bëri debutimin e tij me Santos në moshën 15-vjeçare më 7 shtator 1956, kundër Kubataos, një ndeshje në të cilën ai shënoi një gol. Më pak se një vit më vonë, adoleshenti luajti ndeshjen e tij të parë me kombëtaren braziliane.

Pele bëri debutimin e tij në Kupën e Botës në vitin 1958 në moshën 17-vjeçare, duke u bërë lojtari më i ri që ka ngritur trofeun. Brazili mposhti në finale vendin pritës, Suedinë, me rezultatin 5-2, ku Pele shënoi një dygolësh.

Katër vjet më vonë, Pele mori pjesë në Kupën e tij të dytë të Botës, e cila u fitua gjithashtu nga Brazili. Megjithatë, ai luftoi me një tendosje në ijë dhe u paraqit vetëm në dy ndeshje.

Brazil: Football legend Pele to spend Christmas in hospital – DW –  12/22/2022

Brazili humbi trofeun në vitin 1966, por Pele i udhëhoqi ata deri në lavdi katër vjet më vonë, kur Selecao mundi Italinë në Meksikë. Ndeshja e fundit e Peles me Brazilin ishte kundër Jugosllavisë më 18 korrik 1971. Në vitin 2013 ai mori Topin e Artë nderi për karrierën e tij të suksesshme.

Legjenda braziliane luajti me Santos midis viteve 1956 dhe 1974, duke shënuar 1,087 gola në 1,118 ndeshje dhe duke fituar tituj të shumtë. Në vitin 1975, ai u transferua në Neë York Cosmos ku luajti për dy sezone dhe shënoi 64 gola. Pele vendosi të varë çizmet e tij në 1977.

Pele's family gathers around 82-year-old at hospital in Brazil | CBC Sports
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: