Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedLekkas: "Të vdekurit do t'i kalojnë 50.000"

Lekkas: “Të vdekurit do t’i kalojnë 50.000”

Ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri vazhdojnë të luftojnë kundër kohës dhe të ftohtit të ashpër për të gjetur të bllokuarit në rrënoja, zemërimi po vërshon me pamjen e ndërtesave të rrafshuara të apartamenteve – shumë prej të cilave janë ndërtuar rishtas. Në të njëjtën kohë, numri i fundit i të vdekurve nga tërmeti më vdekjeprurës ka kaluar shifrën 23.700, ndërsa sipas ekspertëve pritet të rritet në mënyrë dramatike, duke kaluar shifrën prej 50.000 të vdekurve.

Erdogan dhe pesë kompani ndërtimi janë në shënjestër

Fakti që dhjetëra ndërtesa u shembën si letra në pak sekonda, duke varrosur mijëra njerëz, ngjall reagime të forta për përgjegjësitë e atyre që u kujdesën për ndërtimin e tyre në Turqi. Për këtë arsye, qeveria Erdogan është nën kritika të rënda, pasi sipas mediave turke dhe figurave të opozitës, pesë kompani të mëdha ndërtimi që kanë ndërtuar pjesën më të madhe të këtyre ndërtesave, gëzonin mbështetjen e presidentit turk. 

“Duhej të ishin ndërtesa të qëndrueshme me materiale të cilësisë së lartë. Disa kushtojnë deri në 3 milionë paund”, thotë një deputet i opozitës. “Ju mund ta blini vdekjen tuaj për 2,850,000 £ të dashur shikues”, dëgjohet të thotë ai në një tjetër koment të ashpër kundër kompanive të ndërtimit.

Opozita, në fakt, flet për “bandën” e Erdoganit, e cila “hëngri” paratë që ishin kursyer nga taksa e tërmetit, duke lënë qytetarët të pambrojtur.

“Taksën e tërmetit ua dhanë bandave të tyre. Ku janë këto para? Ata nuk ekzistojnë… Njerëzit që gjatë gjithë jetës i paguanin taksat shtetit në çdo mënyrë, nuk e gjetën shtetin pranë tyre kur u duhej. Mijëra njerëz janë ende nën rrënoja. Ne jemi të zemëruar dhe të trishtuar. Kombi ynë është i bashkuar. Nuk kam nevojë të jem solidar me Erdoganin dhe pallatin e tij”, thotë Kemal Kilinçaroglu.

Panagiotis Karydis, profesor i ndërtimeve antisizmike, foli në Open për ndërtimet “ndaluese” që shkaktuan humbjen e mijëra jetëve në tërmetin shkatërrues.

“Forma dhe mënyra e shembjes së ndërtesave është e ngjashme me mënyrën se si ne i prishim objektet duke vendosur lëndë plasëse në themele”, thotë fillimisht ai, duke shtuar: “Rërë dhe zhavorr. Kjo është e ndaluar sepse kur ndodh shembja kthehet (ndërtesa) në një masë rëre dhe zhavorri. Është e papranueshme. Do të thotë cilësi shumë e dobët e materialeve bazë të ndërtimit”.

Nga ana e tij, Dimitris Stathakopoulos, profesor në Universitetin Panteion, thotë se lobi i pesë kompanive të ndërtimit, i cili ka marrëdhënie të mira me Erdoganin, ka fituar shumë tenderë publikë dhe ka mbështetjen e qeverisë.

“Këto kompani marrin projekte të mëdha. Kur bëhen tendera publikë, shfaqen kompanitë specifike, të cilat në thelb janë në pronësi të të njëjtit person, godasin ofertat dhe tenderi përfundon gjithmonë me të njëjtin person”, thotë ai karakteristik.

Vlerësimin se të vdekurit nga tërmetet vdekjeprurëse në Turqi do të arrijnë në 50 mijë, shpreh profesori i Gjeologjisë dhe Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore të Universitetit të Athinës dhe presidenti i OASP, Euthymios Lekkas, teksa ndodhet në shtetin fqinj së bashku me anëtarët. të EMAK-ut të cilët po tentojnë të shpëtojnë nga rrënojat dhe një grup mësuesish nga Greqia.

Ata kanë mbuluar tashmë për autopsi pothuajse të gjithë zonën e prekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri, duke u përpjekur të ndihmojnë me çdo mundësi banorët e zonës. Siç thotë zoti Lekkas për Agjencinë Athinase dhe Maqedonase të Lajmeve, zona e shkatërruar nga tërmeti përfshin 12 qytete dhe është afërsisht sa Greqia. Ai flet edhe për një nga fatkeqësitë më të mëdha që ka hasur ndonjëherë.

Njerëzit varrosin të dashurit e tyre, viktima të tërmetit në Antiyaman të Turqisë

Ekipi grek arriti të shpëtojë disa persona të bllokuar në rrënoja në Antioki. Mes tyre ishin edhe tre fëmijë. “Që në momentin e parë që mbërritëm iu përkushtuam punës së shpëtimit, deri më tani kemi shpëtuar pesë persona dhe po përpiqemi të gjejmë të tjerë për të shpëtuar, por në kushte shumë të vështira koha po ikën”, thotë zoti Lekkas për APE- MPE duke shpjeguar se “ka një metodologji të tërë për diktim. Fillimisht, duke qenë se ekziston ky kaos në thelb nga ana e informacionit, ne u mbështetëm te banorët që na thanë se kanë të afërm të cilët i kanë dëgjuar në rrënoja. Më pas kryhet operacioni shumë i rrezikshëm nga njerëzit e EMAK-ut të depërtimit në ndërtesa”. Z. Lekkas shton gjithashtu se tani e tutje do të jetë shumë e vështirë të gjenden të mbijetuar pasi siç thotë ai.

Faktorët që çuan në fatkeqësi

Sipas profesorit të Gjeologjisë dhe Fatkeqësive Natyrore të Universitetit të Athinës, përveç faktorit të dukshëm dhe më të rëndësishëm, atë të magnitudës së madhe të tërmeteve që goditën vendin fqinj, një sërë faktorësh të tjerë ndikuan në shkatërrimin e kaq shumë. ndërtesat dhe si pasojë humbja e shumë jetëve njerëzore. “Faktori i dytë ishin tokat e themelit. Në shumë fusha, por jo të gjitha. Domethënë, ato ishin toka shumë të lirshme, të cilat rritën lëvizjen sizmike. Faktori i tretë është se rregullimi i tërmeteve është inferior ndaj i yni. Faktori i katërt ishin materialet e ndërtimit. Ndërtimet në zonë në përgjithësi janë të degraduara. Faktori i pestë është se ndërtesat e tyre janë të bukura arkitekturore nga jashtë, ato kanë disa veçori, por këto veçori arkitekturore ishin të gjitha. çfarë është më e rrezikshme për ndërtesat. Nuk ishin ndërtesa simetrike, kishin zgjatime, muratura nuk lidhej me kornizën e koksit”.

“Vendi u zhyt në kaos. Të vdekurit do të kalojnë 50,000″

Ka një vështirësi absolute, thotë zoti Lekkas, si për grupet e shpëtimit, ashtu edhe për ne që erdhëm të parët dhe për banorët që do të duhet ta durojnë këtë situatë edhe për disa vite. Është shumë e vështirë nga një moment në tjetrin, ndërkohë që ke shtëpinë dhe familjen tënde, të lirohesh papritur. Dhe kjo është e vërtetë për më shumë se një milion njerëz. Vlerësimi im i bazuar në të dhënat shkencore është se të vdekurit mund të kalojnë 50,000. Nëse llogaritni ndërtesat që janë shembur, numrin e njerëzve brenda, faktin që shembja ishte e menjëhershme dhe fakti që ishte natë, gjithçka tregon se do të kemi disa dhjetëra mijëra viktima”. Banorët e mbijetuar të zonës nuk e kanë kapërcyer ende tronditjen, thotë z. Lekkas në APE-MBE dhe vlerëson se çfarëdo ekipesh shpëtimi të kishte nuk do të mjaftonte. “Ka mijëra pika ndërhyrjeje. Për momentin kemi rreth 25 misione të huaja që mund të marrin një rol operacional, gjë që është shumë e vështirë. Ka edhe misione lokale, por sado të ishin nuk do të ishte e mundur të përballeshim me situatën”, argumenton zoti Lekkas.

Një shpëtimtar kërkon një ndërtesë të dëmtuar në Antiyaman, Turqi

“Gjërat janë edhe më keq në Siri”

Duke qenë se vendi është në luftë ashtu siç është, gjërat atje janë edhe më të vështira. “Ata lejuan afrimin e ekipeve të shpëtimit vetëm ditën e mërkurë, gjërat janë edhe më të vështira, megjithëse tërmeti atje ishte më pak intensiv dhe rezultatet ishin më të vogla në përmasa”, shpjegon zoti Lekkas. Disa nga zonat e prekura nga tërmeti janë nën kontrollin e Damaskut dhe të tjera janë nën kontrollin e rebelëve. Pas bombardimeve të 11 viteve të luftës civile, në ndërtesat e mbetura dëmet janë të mëdha. “Të vdekurit janë më pak sepse zona e goditur është në buzë të çarjes dhe është më pak e populluar. Nuk ka të njëjtën dendësi të popullsisë si zona e prekur në Turqi”, thekson ai.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME