Tuesday, March 21, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJILëshohet sateliti i ri që do të monitorojë 90% të ujit në...

Lëshohet sateliti i ri që do të monitorojë 90% të ujit në sipërfaqen e Tokës

Misioni ndërkombëtar mbi ujërat sipërfaqësore dhe topografinë e oqeanit, i njohur si SWOT, u ngrit në bordin e një rakete SpaceX Falcon 9 nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni në orën 6:46 të mëngjesit të së premtes. Faza e parë e raketës u rikthye me sukses në Tokë në orën 6:54 të mëngjesit ET.

Misioni, një përpjekje e përbashkët midis NASA-s dhe agjencisë hapësinore franceze Center National d’Études Spatiales, do të vëzhgojë ujin në më shumë se 90% të sipërfaqes së botës dhe do të masë lartësinë e ujit në ujërave të ëmbla si dhe në oqeane.

Vështrimet nga matjet e SWOT do të tregojnë se si oqeanet ndikojnë në ndryshimin e klimës, si dhe se si ngrohja globale ndikon liqenet, lumenjtë dhe rezervuarët. Të dhënat e satelitit mund të ndihmojnë gjithashtu komunitetet të përgatiten më mirë për përmbytjet dhe fatkeqësitë e tjera të lidhura me ujin, të cilat po rriten për shkak të krizës klimatike.

Ndërsa uji është kritik për mbijetesën e jetës në Tokë, ai gjithashtu formon motin dhe klimën tonë ndërsa ruan dhe lëviz karbonin dhe nxehtësinë e bllokuar në atmosferë nga emetimet e gazrave serrë.

Studimi i këtij burimi mund t’i ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë buxhetin global të ujit, duke vlerësuar burimet kryesore, mënyrën se si këto burime po ndryshojnë dhe ndikimet që do të kenë në mjedise të ndryshme.

“Ne do të jemi në gjendje të shohim gjëra që thjesht nuk mund t’i shihnim më parë,” tha Benjamin Hamlington, shkencëtar hulumtues i NASA-s.

Satelitët e mëparshëm me bazë hapësinore kanë mbledhur të dhëna më të kufizuara.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: