Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORELionel Messi u shpall sportisti më komercial për vitin 2023!

Lionel Messi u shpall sportisti më komercial për vitin 2023!

Ylli argjentinas la LeBron James në vendin e dytë…

Pas ngjitjes në majat e botës me kombëtaren e Argjentinës në fund të Kupës së Botës 2022, Lionel Messi pritet të marrë Topin e 8-të (!) të Artë të karrierës së tij, duke pasuar Karim Benzema. Njëkohësisht, “pulga” 36-vjeçare u shfaq si atletja me potencialin më të lartë tregtar për vitin 2023.

Kjo është sipas renditjes vjetore të SportsPro Media për “Atletët më të tregtueshëm të vitit 2023”, e cila i jep përparësi raporteve sportive të profilit të lartë. Argjentinasi i famshëm i Inter Miamit, i ka paraprirë “yllit” të NBA-së LeBron James si dhe futbollistit amerikan Alex Morgan.

Përsa i përket Kylian Mbappe, ai është në vendin e 9-të, ndërsa vihet re se në tabelën përkatëse, sportistët janë klasifikuar sipas tre treguesve, konkretisht ndikimi i imazhit të sportistit i lidhur veçanërisht me performancën e tij sportive, audiencën e tij (fama dhe tifozët ) dhe aspekti i tyre ekonomik (potenciali i rritjes, kthimi nga investimi).

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME