Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËLista/ Ja të nominuarit në ‘BAFTA 2023’

Lista/ Ja të nominuarit në ‘BAFTA 2023’

Nominimet për çmimet BAFTA 2023 janë këtu! Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit shpalli zgjedhjet e tyre për shfaqjen e çmimeve 2023.

Në kategoritë e aktrimit, Everywhere Everywhere All at Once dhe The Banshees of Inisherin kanë më së shumti nominime, me të dy filmat gjithashtu për filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë, mes kategorive të tjera. Lista e plotë të të nominuarve për çmimet BAFTA 2023.

Filmi më i mirë
All Quiet on the Western Front
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Tár

Film në gjuhë të huaj
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Corsage
Decision to Leave
The Quiet Girl

Dokumentar
All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
Moonage Daydream
Navalny

Film i animuar
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red

Regjisor
Edward Berger, All Quiet on the Western Front
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Park Chan-wook, Decision to Leave
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All At Once
Todd Field, Tár
Gina Prince-Bythewood, The Woman King

Aktorja kryesore
Ana de Armas, Blonde
Cate Blanchett, Tár
Viola Davis, The Woman King
Danielle Deadwyler, Till
Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All At Once

Aktor
Austin Butler, Elvis
Brendan Fraser, The Whale
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Daryl McCormack, Good Luck to You, Leo Grande
Paul Mescal, Aftersun
Bill Nighy, Living

Aktore dytësore
Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau, The Whale
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All At Once
Dolly De Leon, Triangle of Sadness
Carey Mulligan, She Said

Aktor dytësor
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All At Once
Eddie Redmayne, The Good Nurse
Albrecht Schuch, All Quiet on the Western Front
Michael Ward, Empire of Light

Kasti i aktorëve
Aftersun
All Quiet on the Western Front
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Triangle of Sadness

Kinematografia
All Quiet on the Western Front
The Batman
Elvis
Empire of Light
Top Gun: Maverick

Editim
All Quiet on the Western Front
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Top Gun: Maverick

Efekte speciale
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Batman
Everything Everywhere All at Once
Top Gun: Maverick

Çmimet BAFTA 2023 do të transmetohen më 19 shkurt në orën 19:00.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME