Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMbi pesë ditë në tym dhe flakë pylli me pisha në Pishporo...

Mbi pesë ditë në tym dhe flakë pylli me pisha në Pishporo (vidio)

Fier – Për të pestën ditë me radhë pylli me pisha në Pishporo vazhdonë të digjet.

Afro 400 hektarë me pisha e shkurre vazhdojnë të digjen ku flakët favorizohen nga era e fortë por edhe pylli në brëndësi ka qënë i pa pastruar nga shkurret cka ka bërë të favorizojë zjarrin.

Zjarri po i afrohet banesave ne nje distancë afro 500 metra në vijë ajrore por fatmirësishtë ka fusha të pambjella qe behen pengese per ecurine e zjarrit e nuk rrezikohen banesat e fshatit.
Stanet jane larguar , pohoi prefekti i qarkut Lefter Shehaj

Haki Çako drejtori i emergjencave civile pohoi se situata eshte e rende, jane djegur siperfaqe te medha , jane angazhuar forca zjarrfikse e forca te ushtrise së bashku me automjetet zjarrfikse e autobote uji si dhe mjete tjera. Temparatura e larte e krijuar ne pyll nga zjarri i than pishat e me pas ato ndizen me shpejtë.
Per shuajrje zjarri me helikopter nga ajri Çako ka çohuar se helikopteri ka punuar gjat veres e ka plotesuar oret e punës dhe eshtë duke u kryer sherbimi

Era e fortë që vijon të fryje po favorizon flakët , zjarri vijon të djegi pyllin me pisha por forca te ushtrise e zjarrfikset e kane nen kontroll

Gjatë ditës së sotme, kanë filluar operacionin që orej orës 07.00:
– 40 efektivë të FA të repartit të Poshnjes.
– 3 mjete zjarrefikse
– 20 efektiv Mzsh
– 5 punonjës të Adzm.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME