Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIMbrojtja e konsumatorit/ Resuli: Bujqësia dhe belgtoria drejt kolapsit, do reaguar sot,...

Mbrojtja e konsumatorit/ Resuli: Bujqësia dhe belgtoria drejt kolapsit, do reaguar sot, nesër është vonë

Kreu i shoqatës së mbrojtjes së konsumatorit dhe prodhimit vendor, Ervin Resuli ka reaguar me një postim në faqen e tij në facebook në lidhje me situatën në të cilën gjendet sot blegtoria dhe bujqësia shqiptare.

Ja postimi i plotë:

80% e Lopeve u therën

80% e Deleve u therën

80% e Pulave të vezës ngordhën

80% e Grurit në Korçë u dëmtua nga bresheri

80% e Mollëve në Korçe u dëmtua nga breshëri

80% e Rinisë në fshat kanë braktisur atë

50% e Fermerëve/Blegetorëve kanë braktisur fshatin

Dikush duhet të shqesohet për këtë, efekti domino mund të jetë i pa llogaritshëm dhe fatal, pasohet në:

1-Sistemi Bankar që mbeshtet AGRO, kolaps

2-Shkollat e Mesme Bujqesore ,kolaps

3-Universiteti Bujqësor, kolaps

4-Pikat e grumullimit për eksport, kolaps

5-Fabrikat e përpunimit të qumeshtit, kolaps

6-Sektori mishit, kolaps

E gjitha kjo faturë do të paguhet nga qytetarët

1-Shtrenjtim i ushqimeve në markete

2-Mungesë e zërave apo sasive në rafte

3-Humbje e produkteve Made in Albania

4-Konsum i produkteve që nuk do i dihet origjina

5- Cënim i sigurisë ushqimore, ushqime jo cilsore

Në fund ne do hasim

1-Qytetarë që paguajnë shtrenjte bukën e perditëshme

2-Qytetarë të pa ushqyr shendetshëm

3-Qytetarë që do shpenzojnë më shumë para për spitale dhe ilaçe për arsyje të cënimit të sigurisë ushqimore

SOT SE NESER DO JETE VONE!

Image

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME