Tuesday, May 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMedia britanike: Shqipëria një ‘parajsë e pastrimit të parave’ për bosët e...

Media britanike: Shqipëria një ‘parajsë e pastrimit të parave’ për bosët e drogës përmes amnistisë fiskale

Mediat britanike vënë sërish në shënjestër shqiptarët.

Daily Mail shkruan se përmes amnistisë fiskale, Shqipëria do të bëhet një ‘parajsë e pastrimit të parave’ për bosët e drogës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

ARTIKULLI
Shqipëria do të bëhet një ‘parajsë e pastrimit të parave’ për bosët e drogës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, sipas ligjeve që u mundësojnë atyre të fshehin qindra miliona para kriminale në perandoritë e pronave.
Qeveria shqiptare po prezanton një ‘amnisti fiskale dhe kriminale’, duke lejuar këdo që të deklarojë pasuri deri në dy milionë euro pa pasur nevojë të zbulojë origjinën e parave të gatshme.

Daily Mail zbuloi se baronët e drogës që operonin në Britani kanë pastruar shuma të mëdha parash në vila luksoze, banesa, toka bujqësore, palestra, bare dhe madje edhe një pikë karburanti në Shqipëri. Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) – FBI e Britanisë – ka paralajmëruar se sasia e parave kriminale që largohen nga Britania e Madhe është rritur ‘në mënyrë eksponenciale’ gjatë katër ose pesë viteve të fundit, e nxitur nga bandat shqiptare të drogës që dërgojnë para në shtëpi.

Më shumë se 13,000 shqiptarë kanë arritur në Britani përmes Kanalit që nga fillimi i vitit. Një anëtari shqiptar i një bande kokaine që pastronte 10 milionë paund cash, së fundmi i është konfiskuar një vilë, tre apartamente, dy garazhe dhe 20 hektarë tokë në vendlindjen e tij. Paratë e pista besohet se kanë nxitur një bum ndërtimesh në Shqipëri, me vlerën e lejeve të ndërtimit të pronave në kryeqytetin, Tiranë, duke u rritur nga 112 milionë paund në tremujorin e parë të 2021 në 206 milionë paund në të njëjtën periudhë të këtij viti.

Bandat e krimit të organizuar dyshohen se kanë përdorur një sërë metodash për të transportuar paratë kriminale përtej kufijve, duke përfshirë përdorimin e agjencive të udhëtimit si fronte për trafikun e parave, fshehjen e dhjetëra mijëra paundeve në pjesën e pasme të televizorëve ose mbushjen e rrotave të kamionëve me kartëmonedha.
Familjet përdoren si ‘mushka’ parash, duke përfshirë një çift të martuar me një foshnjë nëntë muajshe që përpiqet të kontrabandojë 100,000 £ para kokaine përmes tunelit të Kanalit. Paratë e gatshme u gjetën të fshehura nën kroskotin e Audit të shqiptarit Vladimir Cahani në kufirin në Folkestone.

Cahani u dënua me katër vjet burg në shtator 2016. Baroni i drogës Fatos Hamzaraj, i cili drejtonte një bandë kokaine prej 6 milionë paundësh në Britaninë e Madhe, u burgos për 12 vjet në vitin 2012 pasi Gjykata e Bristol Croën dëgjoi grupin e tij të krimit të organizuar që kontrabandonte drogë në MB të fshehur në makina të përshtatura posaçërisht për atë që policia e përshkroi si “të mëdha”.

Pronat e sekuestruara më pas nga autoritetet shqiptare përfshinin një apartament, pikë karburanti, palestër, bar dhe kafene, tokë dhe garazhe. Zyrtarët shqiptarë të përfshirë në hetimin e pastrimit të parave thanë se autoritetet kombëtare konfiskuan asetet vetëm kur dikush ishte ndjekur penalisht jashtë shtetit, me një ‘sy qorr’ për të tjerët.

Një tjetër tha: “Djemtë largohen nga fshati pa asgjë për të shkuar në Angli dhe pesë vjet më vonë ata kthehen duke ngarë një Range Rover dhe duke blerë një vilë, por autoritetet nuk pyesin se si i morën paratë?”. Ndërkohë një zyrtar i tha Mail Online se; “Po bëhemi parajsë për pastruesit e parave”. Ai tha se aftësia për të lëvizur para nga Britania ishte një arsye kryesore që shumë kriminelë vepronin në MB.

NCA tha se bandat shqiptare të drogës kishin çuar në një rritje të parave kriminale që largoheshin nga vendi.
Menaxheri i inteligjencës NCA, Steve Brocklesby pohoi se: “Objektivi i tyre kryesor kur fitojnë para është t’i nxjerrin ato nga vendi sa më shpejt që të jetë e mundur, kështu që ata i kontrabandojnë nga Ministria e Brendshme në Shqipëri në çfarëdo forme që të vijë.”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME